Na co si dát pozor při pojištění nemovitosti a majetku

Mít vlastní nemovitost není samozřejmostí ani v dnešní době, jen málokdo si uvědomuje, že s jejím vlastnictvím nejsou spojeny jen samé výhody. Ano, máte vlastní bydlení, můžete si ho uzpůsobit svým představám, možná máte i terasu nebo dokonce zahrádku. Kdo o tom nesní? Koupí bytu nebo domu ale nic nekončí, naopak začíná. Kromě toho, že se o nemovitost musíte starat, byste si ji také měli správně pojistit.

Na co si dát pozor při pojištění nemovitosti a majetku

Pojištění majetku by mělo být samozřejmostí

Každý, kdo vlastní nemovitost, by ji měl mít pojištěnou, a je jedno, zda je o byt či rodinný dům. Bohužel si mnozí z nás myslí, že jim se přece nemůže nic stát a peníze vynaložené na pojistné raději využijí jinde. Dokládají to i slova šéfredaktora portálu banky.cz, Petra Jermáře: „Téměř polovina Čechů riskuje, že si nenadálé škody na vlastní nemovitosti zaplatí z vlastní kapsy. Jen 55 procent Čechů chrání svou nemovitost pojištěním. Dalším znepokojujícím zjištěním je skutečnost, že výše pojistných limitů je správně nastavena pouze u třetiny uzavřených smluv. Podle údajů pojišťoven jsou nemovitosti nejčastěji podpojištěny o 20 až 49 procent.“

Když se řekne pojištění majetku

Vlastníte nemovitost? Pak jste hrdým majitelem majetku, který byste měli dostatečně chránit. Možná se sami sebe ale ptáte, co to pojištění majetku vlastně je. Dělíme ho na dvě části, a to na pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. V čem se liší a na co se jednotlivá pojištění vztahují?

pojištění majetku

Pojištění nemovitosti chrání stavbu

Pojištění nemovitosti kryje riziko poškození nebo zničení budovy, tedy jejích zdí, střechy, oken, stropů, okapů a dveří, vztahuje se ale nejen na samotnou budovu, ale i její vedlejší stavby. Těmi může být bazén, kůlna, skleník, plot, chodník apod.

Na jaká rizika se pojištění nemovitosti vztahuje?

Pojištění nemovitosti, tedy bytu nebo domu, vás chrání zejména před důsledky působení živlů jako je požár, vichřice, krupobití, sesuv půdy, úder blesku nebo tíha sněhu, v některých případech se můžete pojistit i pro případ povodně. Tam ale záleží na tom, jak vysoké riziko povodně u vás hrozí. Pokud se nacházíte v záplavové oblasti, pojišťovna vás pro toto riziko nejspíš nepojistí. 

To ale není všechno. Pojištění nemovitosti vás může ochránit i před vandaly, kteří vám mohou posprejovat nebo jinak poničit fasádu, případně rozbít okno, a před zloději. Sjednat si totiž můžete i připojištění proti vandalům nebo proti odcizení stavebních součástí. 

Víte, že spolu s pojištěním nemovitosti si můžete sjednat i pojištění odpovědnosti proti škodám z občanského života, které vás ochrání před důsledky škod, které svým jednáním neúmyslně způsobíte někomu jinému, a to v souvislosti s držbou, nájmem, vlastnictvím nebo správou nemovitosti? Takové pojištění se vztahuje jak na škody na majetku (když ze střechy vašeho domu spadne taška na zaparkovaný automobil a rozbije mu čelní sklo), tak na újmu na zdraví (taška například spadne někomu na hlavu) a na finanční škody.

Pojištění proti vloupání? Přečtěte si, před čím vás neochrání.

Pojištění domácnosti se vztahuje na vnitřní vybavení

Pojištění majetku je třeba řešit komplexně, pojištění nemovitosti se totiž nevztahuje na vybavení uvnitř bytu nebo domu. I tam ale mohou vzniknout škody, a to dokonce dost vysoké. Stačí, aby vám třeba prasklo 200 l akvárium a všechna voda z něj vytekla ven, poničila koberec, nábytek a stekla třeba i na elektroniku. 

Právě tady vstupuje na scénu pojištění domácnosti, které vás chrání před dopady škod na vnitřním vybavení domácnosti, tedy na nábytku, elektronice, knihách, špercích, ceninách, sportovním vybavení apod. U některých pojišťoven se pojištění domácnosti vztahuje i na vestavěné vybavení, tedy kuchyňskou linku, sanitární zařízení apod., v případě bytu pak i na majetek uložený ve společných prostorách bytového domu jako jsou prádelny, kolárny atd.

Proti jakým rizikům vás pojištění domácnosti chrání?

Mezi rizika, proti kterým svou domácnost můžete pojistit, patří:

  • Požár
  • Úder blesku 
  • Pád stromu 
  • Řádění vandalů a zlodějů 
  • Povodně a záplavy 
  • Poškození způsobené přepětím a podpětím v síti
Na co si dát při pojištění majetku pozor?

Ať už si chcete sjednat pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti nebo rovnou obojí, vždy si dejte pozor na pojistné limity. Právě od nich se totiž odvíjí, kolik vám pojišťovna vyplatí jako škodu. Důležité je nastavit takovou částku, která reálně dokáže vykrýt vzniklé škody, když vám dům od základů třeba vyhoří.Tip na závěr od CEO fintech startupu hyponamiru.cz Miroslava Majera: „Pojistnou smlouvu je nutné pravidelně aktualizovat. Hodnota majetku totiž vlivem růstu cen stavebních materiálů i práce v čase roste, důvodem k aktualizaci ale může být i rekonstrukce a modernizace domu, vybudování nástavby či přístavby nebo instalace solárních panelů na střechu domu. Aktualizaci pojistné smlouvy provádějte přibližně po dvou až třech letech.“

Mohlo by vás zajímat