Ochrana domu před zloději: co nejčastěji odradí zloděje

Jakmile se zloděj jednou pokusí vykrást váš dům, je velmi pravděpodobné, že vám nějaká škoda vznikne, a to i v případě, že se mu dovnitř nepodaří dostat. V lepším případě totiž „jen“ poničí plot, dveře, okna nebo jiné bloky, které mu nakonec zabrání ve vstupu do domu. Nejlepší variantou proto vždy je odradit zloděje od toho, aby si k vykradení vybrat právě váš dům.

Ochrana domu před zloději: co nejčastěji odradí zloděje

Každý zloděj si před svým útokem vytipovává lokality a domy, které jsou podle jeho měřítek snadno přístupné, bez obyvatel nebo případných svědků a s dostatkem potenciálního lupu uvnitř. Máme pro vás rady, jak tyto nenechavce odradit, aby si jako svůj další cíl vybrali právě váš dům.

V první řadě si stoupněte před dům a zamyslete se: Jaké místo byste si vybrali, kdybyste se chtěli nelegálně pokusit dostat dovnitř? Jsou to vstupní dveře, zadní vchod do sklepa, nízko umístěný balkon nebo okna v nejnižších patrech? Tak si budete moct vytipovat všechna slabá místa a krok po kroku se věnovat jejich zabezpečení.

Jak odradit zloděje

Osvětlené vchody

Neskutečným lákadlem pro zloděje je jakýkoli vchod, který je schovaný za křovím, ve stínu nebo za stěnou. Tyto prvky totiž poskytují zloději klid, aby se pokusil o překonání dveří. Nikdo ho přitom nemůže vidět, a tak neriskuje, že by ho sousedé nebo náhodní kolemjdoucí nahlásili.

Jak to můžete vyřešit? Nainstalujte ke vchodu světlo, které se bude spínat na základě pohybového senzoru, případně zajistěte úpravy na své zahradě tak, aby byl vchod dobře viditelný z ulice.

Kamery

Kamera je spolehlivým způsobem, jak odradit každého nenechavce. I když nezabrání zloději vstoupit do domu, zaznamená jeho tvář a ve spolupráci s alarmem může upozornit policii nebo majitele domu na neoprávněný vstup. Spousta ze současných kamerových systémů umožňuje sledovat videa z kamery živě přes internet, po upozornění se tak můžete odkudkoli podívat, co se ve vašem domě děje.

Makety kamer

Ne každému se chce investovat do pokročilého kamerového systému. Důvodů může být mnoho, nejčastěji se jedná o finanční náročnost. Důležité ale je, že i v takovém případě je tady řešení. Můžete si pořídit makety, které na pohled z dálky vypadají jako kamery, ve skutečnosti se ale jedná o levné plastové nebo kovové napodobeniny. Makety je ale třeba dobře vybírat, některé jsou natolik nepropracované, že je zkušený zloděj na pohled odhalí a minou se tak účinkem.

Pes

Pes je spolehlivý ochránce vašeho domu a může odradit od vloupání i ostříleného zloděje, především pokud je pes většího vzrůstu a nepůsobí příliš kamarádsky. Psí strážce na zahradě může pomoci několika způsoby. Buď vyvolá u zloděje strach z pokousání, anebo ho vyděsí to, že by pes mohl začít na cizího návštěvníka hlasitě štěkat a přilákat pozornost sousedů.

Automatické spínače světel

Naše další dva tipy jsou skvělé především pro případy, že vyrážíte na delší dovolenou. Dlouhé absence jsou pro zloděje skvělou příležitostí pokusit se o vloupání do domu. Šance, že ho někdo při práci vyruší, je takto minimální. Že jste na dovolené, může zloděj zjistit různými způsoby, například sledováním domu nebo kontrolou sociálních sítí (pokud máte veřejný profil a pravidelně postujete informace ze své dovolené).

Jedním ze způsobů, jak zloděje znejistit, je umístit do domu automatické spínače světel, které se spustí v určitý čas, čímž vyvolají dojem, že v domě někdo je. Dům nebude vypadat opuštěně a bude ve větším bezpečí.

Prádlo na balkoně, poštovní schránka…

Podobným způsobem fungují také jiné triky. Jejich cílem je jednoduše vyvolat dojem, že dům je stále obydlený. Oblíbenou a jednoduchou taktikou je nechat pověšené prádlo na balkoně nebo u domu. Také je dobré poprosit některého ze sousedů o vybírání schránky. Pokud bude plná dopisů a letáků, upozorní to zloděje na fakt, že už dlouho nikdo nebyl doma. A to je přesně to, co v tuto chvíli nechcete.

Jak reálně zabezpečit váš dům

Mříže

Na prvním místě musíme zmínit bezpečnostní mříže. Ty jsou totiž nejen účinnou ochranou proti vloupání, ale také vizuálně mohou odradit zloděje od vloupání do domu.

Dveře

Dveře jsou jedním z nejsnazších způsobů, jak se vloupat do domu. Doporučujeme investovat do kvalitních bezpečnostních dveří, které budou pevně ukotveny v bezpečnostní zárubni a budou mít dostatečný počet jisticích bodů. Takové dveře zamezí jakémukoli zloději, aby dveře vypáčil, vytrhl (třeba i autem) nebo je jinak otevřel.

Okna

Druhý nejčastější způsob vniknutí do domu je skrze okna, a to buď jednoduše skrz rozbité okenní tabulky nebo vypáčením otevíracího mechanismu. Okna je možné zabezpečit uzamykatelnou klikou, bezpečnostní folií nebo uzamykatelným mechanismem.

Zdroje

https://prima-receptar.cz/jak-zabezpecit-dum-v-peti-krocich/

https://www.policie.cz/clanek/uzemni-odbor-praha-venkov-vychod-zpravodajstvi-odradte-zlodeje-od-vloupani.aspx

Mohlo by vás zajímat