Domov je pro každého místem odpočinku a úkrytem před světem, kde by se měl cítit dobře. A to platí i o lidech, kteří trpí nejrůznějšími alergiemi. Aby tomu tak ale skutečně bylo, musí věnovat velkou pozornost nejen úklidu své domácnosti, ale také materiálům, z nichž si pořizují domů výrobky, zejména textilní.
Prach zná každý, ať už bydlí v rušném centru velkoměsta, nebo na samotě u lesa. Jeho složení se ale liší právě podle lokality výskytu. Vždy jde ale o širokou směs různých miniaturních částic. I když si hodně lidí myslí, že se jedná hlavně o zrnka písku nebo pylu, z velké části jde zejména o roztoče, případně i jejich výměšky, případně částečky z těl dalšího hmyzu, dále vlasy, chlupy, šupinky kůže, a to lidské i zvířecí, pokud jsou v domácnosti či jejím okolí domácí mazlíčci.
V prachu se mohou vyskytovat i spory plísní a další prvky. Vliv na složení prachu má také roční období, na jaře a v létě je například ve vzduchu více pylu, takže jsou i v prachu, a dále způsob větrání domácnosti, způsob vytápění, jakým se v domácnosti její členové pohybují, jak často a jak důkladně se tam uklízí a může jít i o celkovou „skladbu domu“ (syndrom nemocných budov).
Pokud je někdo alergický na prach, jedná se velmi pravděpodobně o zvýšenou citlivost na některou z jeho složek. Nejčastěji se jedná o alergie na roztoče, plísně, kočky nebo psy, případně o kombinaci více alergií na v prachu obsažené částice. Pokud se chcete projevům alergií vyhnout, je třeba udržovat domov v co největší čistotě.
Roztoči mají s prachem větší souvislost, než se obecně ví. Mezi roztoče patří také prachovky, zejména prachovka americká a prachovka prachová. Roztočů je ale obrovské množství. Jedná se miniaturní hmyz z řádu pavoukovců, který se vyskytuje po celém světě. Na člověku nejčastěji parazitují trudníci, a to trudník tukový a trudník mazový. Většina lidí ale o jejich výskytu nic neví, protože se nijak neprojevují. Bohužel alergikům stačí i výkaly roztočů, aby byl jejich život komplikovaný.
Mezi roztoče patří také zákožkovití, včetně zákožky svrabové, a klíšťatovití, jejichž nejčastějším zástupcem u nás je klíště obecné. V domácnostech se ale vyskytují roztoči, kteří pouhým okem viditelní nejsou. Láká je teplo a vlhko. Vyhnout se jim nelze ani při nejlepším dodržování hygienických pravidel, ale lze jim jejich soužití s lidmi přece jen trochu zkomplikovat.
Prachové částečky nejvíce působí na dýchací systém a také oči. Příznaky alergie jsou ucpaný nos, rýma (buď akutní jen v určitém období, nebo chronická), zhoršené dýchání, kašel, tlak na prsou, případně začervenalé a slzící oči, pocit svědění v očích, případně i na obličeji a dalších částech těla.
Může se projevit i kožně, třeba i atopickým ekzémem zejména u malých dětí, případně velkou únavou. Neléčená alergie může skončit až astmatem, alergici mají také častěji problémy s nemocemi dýchacích cest a záněty středního ucha. Pokud se objeví u někoho jeden či více příznaků, je vhodné navštívit alergologa a nechat si udělat testy. Obvykle pak v případě kladného výsledku testů následuje léčba antihistaminiky. Zároveň je ale vhodné se zamyslet nad tím, jak mít doma prostředí s méně alergeny.
Čím méně míst, kde se může ukládat prach, tím pro alergiky lépe. Pokud se neobejdete bez suvenýrů z cest a dalších drobností, schovejte je za sklem. V bytě udržujte spíše nižší teplotu, v ložnicích topte minimálně a hlídejte také vlhkost, ta by neměla dlouhodobě překročit 60-70 %. Je-li vyšší, použijte odvlhčovače. Sebemenší náznaky vzniku plísní okamžitě likvidujte pomocí specializovaných přípravků, a hlavně pořád a celoročně důkladně větrejte.
Samostatnou kapitolou v boji s roztoči jsou kvalitní lůžkoviny, protože postele a také čalouněný nábytek se pro roztoče ideálním stanovištěm. Můžete si pořídit buď lůžkoviny z nanovláken, které zabraňují průniku trusu roztočů, nebo jiné bariérové ložní prádlo.
Nebo si kupte třeba přikrývky a polštáře vyrobené speciálně s ohledem na potřeby alergiků. Hypoalergenní jsou například lůžkoviny s výplní z dutého vlákna. Jde o lehký materiál, který je měkký, vzdušný a lehký, ale má výborné tepelně izolační vlastnosti, takže výborně hřeje. Z dutého vlákna se vyrábějí jak letní, tak i zimní verze přikrývek, případně varianty celoroční. Lehké přikrývky z dutého vlákna seženete normálně jak na jednolůžko, tak na dvoulůžko. Na rozdíl od peří se daleko jednodušeji pere, což je pro alergiky zásadní. Naprostou většinu lůžkovin z dutého vlákna můžete prát i na 90 °C.
Více tipů na spaní se dočtete např. v článku Jak na kvalitní spánek.
Domácnost alergika by měla dbát o hygienu ve zvýšené míře, i když roztočů se nelze nikdy zbavit dokonale, jejich výskyt lze výrazně snížit. Je třeba dodržovat následující pravidla:
Proti výskytu prachu je dobré dodržovat následující pokyny: