Přídavný bezpečnostní zámek je levná alternativa, pokud si neplánujete pořizovat bezpečnostní vstupní dveře. Přídavné zámky zvýší počet uzamykacích bodů, které jsou jednoduché na používání. Když si takový přídavný zámek nainstalujete sami, můžete i značně ušetřit peníze. Návod najdete v tomto článku.
Přídavný vrchní zámek sice nemůže dosáhnout takového stupně ochrany jako bezpečnostní dveře, ale je mnohem snadněji finančně dostupný. Můžete ho použít na vaše vchodové dveře, dveře na chalupě, dveře od sklepní kóje nebo zadní dveře domu. Kromě toho se prodávají i přídavné zámky na trezory nebo zámky na vhození mincí (do skříněk sportovních areálů, apod.).
Nicméně, pokud uvažujete i o bezpečnostních dveřích, nastudujte si jak vybrat bezpečnostní vchodové dveře.
Kromě přídavného zámku můžete uvažovat i o řetízku nebo závoře. Řetízek je však zdaleka nejslabší formou bezpečnostní ochrany a závora není příliš praktická a nepůsobí na domovních vstupních dveřích esteticky dobře.
Můžete se setkat se dvěma hlavními typy přídavných zámků: těmi, které obsahují cylindrickou vložku pro zamykání klíčem a těmi, které ji neobsahují. Při nákupu lze vybírat z různých barevných kombinací a povrchových úprav. Díky tomu si přídavný zámek snadno sjednotíte s vaším interiérem i stylem dveří.
Zámky bez cylindrické vložky se ovládají jen z jedné strany dveří – té vnitřní – pomocí vrtulky (“knoflíku”). Není k nim potřeba klíč, stačí jen otočit a máte zamknuto. Nelze je odemknout z venkovní strany vstupních dveří, vždy ho musí odemknout a zamknout někdo, kdo je uvnitř. Tento přídavný zámek má tedy ochrannou funkci pouze, když jste doma.
Přídavné zámky s cylindrickou vložkou mají z vnitřní strany také vrtulku, ale z vnější se používá klíč. Významný rozdíl je v tom, že tyto zámky je možné odemknout a zamknout zvenčí a bývají z hlediska konstrukce a usazení ve dveřích o něco odolnější. Tyto přídavné zámky se musí provrtat skrze celé dveře (tzn. musí se provrtat otvory pro šrouby a cylindrickou vložku) anebo rovnou obsahují zadlabací zámek, který se instaluje stejně jako hlavní zámek vstupních dveří. Jeho čepy se zasouvají do otvoru v zárubni a je tudíž velice pevný.
Pokud máte v plánu koupit oboustranný přídavný bezpečnostní zámek na dveře, pořiďte jej s bezpečnostním překrytem, který brání jeho odvrtání. Rozdíly mezi běžným a bezpečnostním zámkem nejsou ani zdaleka zanedbatelné.
Jestli nevěříte, že je přídavný zámek na dveře s vložkou účinný, můžete pořídit vícebodový zámek. Ten zvyšuje odolnost proti vloupání pomocí 3-5 kovových čepů.
Popíšeme si instalaci oboustranného přídavného zámku se zadlabací zámkovou vložkou, jelikož se jedná o nejsložitější variantu přídavného zámku. Jiné varianty se tomuto návodu více či méně podobají, vždy je ale potřeba postupovat podle přiložených návodů a využívat šablon, které najdete v balení.
Přídavný zámek a jeho instalace není úplně jednoduchá záležitost, protože je nutné ve dveřích vydlabat otvor pro zámkovou vložku a šrouby, které budou procházet skrze celou tloušťku dveří. Průměrně manuálně a technicky nadaná osoba však instalaci zvládne.
Budete potřebovat vrtáky do dřeva o různé tloušťce, vrtáky do železa, dláto s kladívkem, rašpli, tužku a AKU šroubovák. Postup provádějte pomalu a důsledně, protože zde není mnoho prostoru pro chyby. Nejdůležitější je vše si správně naznačit a používat dláto obezřetně, aby nedošlo k poškození dveří.
Nyní by měl být zámek plně funkční.
Přídavný zámek primárně slouží k zvýšení bezpečnosti vstupních dveří, ale lze ho instalovat i na další místa. Žijete-li například v přízemí, můžete umístit přídavný zámek na balkonové dveře nebo na okna. Zámek lze nainstalovat na plastové i na dřevěné provedení. Chrání vás tak před nežádoucím otevřením zvenku a zároveň slouží i jako dětská pojistka zevnitř.
Zdroje:
www.mezizenami.cz/jak-byt-doma-v-bezpeci-zakladni-pravidla-nejen-pro-seniory/
www.idnes.cz/bydleni/stavba/osm-rad-jak-vybrat-spravny-zamek.A071130_185119_rodinne_domy_web