Proč pořídit přídavný bezpečnostní zámek na dveře

Přídavný bezpečnostní zámek je levná alternativa, pokud si neplánujete pořizovat bezpečnostní vstupní dveře. Přídavné zámky zvýší počet uzamykacích bodů, které jsou jednoduché na používání. Když si takový přídavný zámek nainstalujete sami, můžete i značně ušetřit peníze. Návod najdete v tomto článku.

Proč pořídit přídavný bezpečnostní zámek na dveře

Přídavný vrchní zámek sice nemůže dosáhnout takového stupně ochrany jako bezpečnostní dveře, ale je mnohem snadněji finančně dostupný. Můžete ho použít na vaše vchodové dveře, dveře na chalupě, dveře od sklepní kóje nebo zadní dveře domu. Kromě toho se prodávají i přídavné zámky na trezory nebo zámky na vhození mincí (do skříněk sportovních areálů, apod.). 

Nicméně, pokud uvažujete i o bezpečnostních dveřích, nastudujte si jak vybrat bezpečnostní vchodové dveře.

Kromě přídavného zámku můžete uvažovat i o řetízku nebo závoře. Řetízek je však zdaleka nejslabší formou bezpečnostní ochrany a závora není příliš praktická a nepůsobí na domovních vstupních dveřích esteticky dobře.

Zámek s cylindrickou vložkou vs. zámek bez vložky

Můžete se setkat se dvěma hlavními typy přídavných zámků: těmi, které obsahují cylindrickou vložku pro zamykání klíčem a těmi, které ji neobsahují. Při nákupu lze vybírat z různých barevných kombinací a povrchových úprav. Díky tomu si přídavný zámek snadno sjednotíte s vaším interiérem i stylem dveří.

Přídavný zámek bez cylindrické vložky

Zámky bez cylindrické vložky se ovládají jen z jedné strany dveří – té vnitřní – pomocí vrtulky (“knoflíku”). Není k nim potřeba klíč, stačí jen otočit a máte zamknuto. Nelze je odemknout z venkovní strany vstupních dveří, vždy ho musí odemknout a zamknout někdo, kdo je uvnitř. Tento přídavný zámek má tedy ochrannou funkci pouze, když jste doma.

Přídavný zámek s cylindrickou vložkou

Přídavné zámky s cylindrickou vložkou mají z vnitřní strany také vrtulku, ale z vnější se používá klíč. Významný rozdíl je v tom, že tyto zámky je možné odemknout a zamknout zvenčí a bývají z hlediska konstrukce a usazení ve dveřích o něco odolnější. Tyto přídavné zámky se musí provrtat skrze celé dveře (tzn. musí se provrtat otvory pro šrouby a cylindrickou vložku) anebo rovnou obsahují zadlabací zámek, který se instaluje stejně jako hlavní zámek vstupních dveří. Jeho čepy se zasouvají do otvoru v zárubni a je tudíž velice pevný.

Pokud máte v plánu koupit oboustranný přídavný bezpečnostní zámek na dveře, pořiďte jej s bezpečnostním překrytem, který brání jeho odvrtání. Rozdíly mezi běžným a bezpečnostním zámkem nejsou ani zdaleka zanedbatelné.

Jestli nevěříte, že je přídavný zámek na dveře s vložkou účinný, můžete pořídit vícebodový zámek. Ten zvyšuje odolnost proti vloupání pomocí 3-5 kovových čepů.

Přídavný vrchní bezpečnostní zámek:

 • Zvyšuje bezpečnost.
 • Jednoduše se používá pomocí vrtulky.
 • Můžete si ho nainstalovat sami.
 • Malé děti na něj nedosáhnou, nemusíte se tedy bát, že opustí domov.

Instalace přídavného bezpečnostního zámku svépomocí

Popíšeme si instalaci oboustranného přídavného zámku se zadlabací zámkovou vložkou, jelikož se jedná o nejsložitější variantu přídavného zámku. Jiné varianty se tomuto návodu více či méně podobají, vždy je ale potřeba postupovat podle přiložených návodů a využívat šablon, které najdete v balení.

Přídavný zámek a jeho instalace není úplně jednoduchá záležitost, protože je nutné ve dveřích vydlabat otvor pro zámkovou vložku a šrouby, které budou procházet skrze celou tloušťku dveří. Průměrně manuálně a technicky nadaná osoba však instalaci zvládne. 

Budete potřebovat vrtáky do dřeva o různé tloušťce, vrtáky do železa, dláto s kladívkem, rašpli, tužku a AKU šroubovák. Postup provádějte pomalu a důsledně, protože zde není mnoho prostoru pro chyby. Nejdůležitější je vše si správně naznačit a používat dláto obezřetně, aby nedošlo k poškození dveří.

Návod instalace přídavného bezpečnostního vrchního zámku:

Zadlabání zámku

 1. Přiložte zámkovou vložku čelem k úzké hraně vstupních dveří na místo, kde chcete zámek instalovat a upevněte jej vruty. Obkreslete na dveře tvar čela. Zámek opět odšroubujte a přiložte ho ke dveřím tak, abyste si mohli naznačit, kde má začínat a končit zádlab (pro zámek, který půjde hluboko do dveří).
 2. Vyberte vrták do dřeva o průměru šířky čela a můžete začít vrtat jednotlivé díry pro zádlab. Ty potom spojte pomocí dláta tak, aby vám vznikl jednolitý otvor, který začistíte rašplí. Poté můžete vyzkoušet, zda do zádlabu přídavný zámek pasuje.
 3. Do dveří musí být ponořené i čelo zámku. Dlátem vysekejte obrys čela podle okraje nakresleného tužkou. Poté dlátem odstraňte svrchní vrstvu dřeva. Následně vyzkoušejte, jestli zámek pasuje.

Vyvrtání otvoru pro cylindrickou vložku

 1. Přídavný zámek přiložte ke straně dveří a tužkou si naznačte, kde bude umístěná vložka. Následně ji vyvrtejte pomocí AKU vrtačky a dláta, tak jako u zadlabacího zámku (u kruhového zámku stačí použít akorát vrták o správné velikosti).
 2. Vložte zámek do dveří a upevněte v něm cylindrickou vložku. V balení s přídavným zámkem by měla být šablona, kterou nyní přiložíte na vložku, a ta vám ukáže, kde budou šrouby. Naznačte si, kde budou a podle jejich tloušťky vyberte adekvátní vrták do dřeva, kterým pro ně vyvrtáte otvory. To stejné proveďte i z druhé strany dveří (neprovrtejte celé dveře jen z jedné strany, mohlo by dojít k odlomení svrchní vrstvy).
 3. Nasaďte na dveře bezpečnostní kování, dotáhněte a zakryjte překrytkou.

Vyvrtání otvorů pro čep zámku do zárubně

 1. Na čep zámku naneste vazelínu nebo jinou hmotu, která se po zavření dveří a otočení klíčem nanese na zárubeň. Tím se vyznačí, kde bude otvor pro pro čep/čepy.
 2. Označené místo vyvrtejte příslušným vrtákem do železa.

Nyní by měl být zámek plně funkční.

Další využití přídavného zámku

Přídavný zámek primárně slouží k zvýšení bezpečnosti vstupních dveří, ale lze ho instalovat i na další místa. Žijete-li například v přízemí, můžete umístit přídavný zámek na balkonové dveře nebo na okna. Zámek lze nainstalovat na plastové i na dřevěné provedení. Chrání vás tak před nežádoucím otevřením zvenku a zároveň slouží i jako dětská pojistka zevnitř.


Zdroje:
www.mezizenami.cz/jak-byt-doma-v-bezpeci-zakladni-pravidla-nejen-pro-seniory/
www.idnes.cz/bydleni/stavba/osm-rad-jak-vybrat-spravny-zamek.A071130_185119_rodinne_domy_web

Mohlo by vás zajímat