Co obnáší renovace vchodových dveří?

Vchodové dveře u domu jsou na denním pořádku vystavovány nepřízním počasí, není tedy divu, že časem ztratí něco ze své původní krásy. A právě tehdy by měla přijít na řadu renovace dveří, která jim opět vdechne zašlý lesk.

Co obnáší renovace vchodových dveří?

A to je naprosto nezbytné, neboť jsou to právě vstupní dveře, které jsou všem na očích a často bývají tím prvním, co kolemjdoucí a návštěvy na vašem domu zaujme.

Renovace starých dveří lze vyřešit třemi různými způsoby – buď je můžete polepit fólií a zakrýt tak všechny estetické nedostatky, případně lze sáhnout ke kompletní výměně dveří za nové, ideálně bezpečnostní dveře. Poslední z variant je pak obměna pouze částí dveří (zámek, obrubně apod.) za nové.

Kdy se pustit do renovace?

O renovaci bychom měli uvažovat především u historicky hodnotných dveří, u dveří z masivu či u dveří které mají nějaké unikátní prvky.

Pokud jsou dveře proschlé, prohnuté či z umělých materiálů, renovace se zde příliš nevyplatí.

Renovace dveří do domu pomocí fólie

Estetická renovace vstupních dveří nemusí být časově náročnou záležitostí, dá se totiž zvládnout během pár minut nalepením speciální folie na renovaci dveří – zapomeňte tedy na dlouhé chvilky strávené u natírání dveří. Takováto renovační fólie je navíc určena jak na opravu samotných dveří, tak i jejich zárubní, docílíte s ní kompletní renovace dveřního prostoru.

Jedná se o samolepící tenkou folii, jejíž aplikace se nikterak neliší od jiných za studena lepených fólií, zvládne ji tedy opravdu každý. Jediným úskalím, co renovace vchodových dveří pomocí fólie přináší, je nutnost folii esteticky oblepit kolem prostoru kliky. Mezi hlavní výhody renovace dveří svépomocí nalepením fólie patří nízká cena. Vyjde vás totiž na pár stovek korun a výsledný efekt stojí za to – dveře vypadají jako nové.

Výměna staré či poškozené části dveří

Ne vždy vám ale bude dostačovat estetické napravení časem napáchaných škod na vchodových dveřích, v některých případech se nevyhnete rovnou výměně některé z částí dveří. Typicky se k tomuto kroku přistupuje při poškození zámku či při poničení skleněné výplně. Výměna části dveří ale dává smysl například i pokud vám již nevyhovují staré obrubně.

Výhodou renovace vchodových dveří tímto způsobem je, že každá z komponent dveří se dá relativně snadno a levně vyměnit, spousta z nich dokonce i svépomocí. Avšak ne vždy, někdy dává větší smysl výměna dveří za nové a bezpečnější.

Nátěr

Dveře z masivu – především vchodové – se mohou renovovat i obroušením a novým nátěrem, respektive spíš několika nátěry. V tomto případě počítejte s vyšší časovou náročností – čím jsou dveře zdobenější, tím déle bude renovace trvat nebo bude dražší, pokud ji zadáte specializované firmě.

Kompletní výměna vchodových dveří

Hlavním argumentem pro výměnu starých vchodových dveří za nové je bezpečnost, primárně tedy najde o nápravu jejich zastaralého vzhledu. Při renovaci totiž vždy hrozí riziko toho, že dveře neuvedete do původního a funkčního stavu, čímž snížíte jejich bezpečnost. Nemluvě o tom, že technologie v oblasti bezpečnostních dveří se neustále vyvíjí kupředu a na trh jsou rok od roku uváděny lepší a bezpečnější dveře. Proč tedy neinvestovat do lepšího zabezpečení vaší nemovitosti?

Výměna vchodových dveří za nové bezpečnostní dveře se vyplatí i s ohledem na cenu pojištění. Pokud totiž máte bezpečnostní prvky ve vašem domě či bytě na stejné úrovni, tak můžete na pojistném ušetřit klidně i stovky korun ročně v porovnání s tím, kdy byste měli například pouze bezpečnostní okna.

Mohlo by vás zajímat