Nejen ty velké, ale především ty drobné krádeže v obchodě lze velice těžko odhalit. Správná kombinace několika typů bezpečnostních prvků je proto nutností každého obchodu - jen tak se vyhnete případné ztrátě. Které varianty zabezpečení se nabízí?
Každý návštěvník obchodu si všímá kamer, ostrahy, detekčních bran u východu nebo pevných etiket na oblečení. Zabezpečovacích prvků je ale mnohem víc, a ne všechny jsou viditelné na první pohled. Existují čidla a detektory snímající pohyb, narušení objektu, vznik požáru, bezpečnostní dveře a další.
Shrneme si všechny možné alternativy zabezpečení kamenné prodejny. Účinného zabezpečení dosáhneme až jejich kombinací – spoléhat se na jeden bezpečnostní prvek rozhodně nemá smysl.
Naprostým standardem je kamerový systém, který v případě krádeže nebo jiné ilegální aktivity poskytuje průkazní materiál. Kvalita kamer by měla být dostatečně vysoká. Kamerové záznamy většinou fungují tak, že se nahrávají na server, kde jsou po dobu několika dní uchované. Jelikož žádný server nemá nekonečný prostor pro zápis dat, musí se pak promazat nebo přepsat novým záznamem. Kromě tohoto účelu mohou mít kamery speciální funkce, jako jsou například:
Díky těmto automatickým funkcím není nutné neustále sledovat dění na obrazovkách. Program to dělá automaticky, takže náklady na pořízení dražšího vybavení se mohou vrátit díky ušetření na dozoru obrazovek. Dnes je výhoda ta, že je možné obraz sledovat odkudkoliv, třeba i přes mobilní telefon.
Každému se určitě někdy stalo, že při východu z obchodu začal “pípat”. To není chyba detekčních bran – ty tím naopak dokazují, že fungují, jak mají. Chyba je pouze v zápisu v databázi interního systému, což je velice pravděpodobně chyba člověka. Někdo “pípání” nevěnuje pozornost a jde pryč, někdo jiný se v ten okamžik zastaví. V ten moment je dobré mít v obchodě ostrahu, která fyzicky zkontroluje, zda se skutečně jedná pouze o chybu, nebo o zloděje.
Přítomnost ostrahy vůbec není zastaralá. Naopak celé zabezpečení obchodu zefektivňuje a často hraje klíčovou roli. Čeho si nevšimnou elektronické systémy, toho si může všimnout ostraha (a naopak). A když si systémy něčeho všimnou, mohou upozornit ostrahu, která v případě nutnosti fyzicky zakročí. Proto kombinace elektronických systémů a ostrahy umí být velice efektivní.
Potřebujete ostrahu pro váš obchod? Vyzkoušejte pracovní portál a nabídněte volné místo strážného do vaší firmy.
Zavedení elektronické docházky dává jistotu, že se v zaměstnaneckých prostorách nepohybuje nikdo nepovolaný. V případě jakéhokoliv problému lze zpětně dohledat, kdo se kdy a kde nacházel.
Jeden ze základních způsobů zabezpečení je posílení dveří a oken. Záleží, jaké vstupy a průzory vedou do obchodu. Mohou to být klasické dveře, celoskleněné dveře, mříže nebo jejich kombinace. V případě klasických dveří se bezpodmínečně musí jednat o bezpečnostní dveře s bezpečnostním kováním, zámkem i vložkou, nebo minimálně klasické dveře s mříží. Jakákoliv skleněná plocha by měla být z tvrzeného skla, nebo vyztužená bezpečnostní fólií, ideálně v kombinaci s rolovací nebo zatahovací mříží.
S narušení oken souvisí i detektory mechanických vibrací a tříštění skla. V dnešní době je možné sehnat všemožné typy detektorů. Ty mohou snímat vibrace nebo pohyb osob skrze daný prostor. Tato čidla se vyplatí samozřejmě proti hrozbě násilného vniknutí do prodejny. V případě narušení odešlou signál na pult centralizované ochrany, ostraze, majiteli nebo na GSM alarm, který jej přepošle dál. GSM alarm je něco jako “mozek chytré sítě” čidel, alarmů a detektorů, do kterého proudí informace.
Speciální kategorií detektorů používaných v obchodech jsou detektory alobalu a větších kovových předmětů. Zloději často používají tašky a kabáty vystlané alobalem, jelikož blokuje čtení detekčních bran. Takto zabalený předmět je pro ně neviditelný. Smyslem detektorů alobalu je samozřejmě upozornit obsluhu na potenciálního zloděje, už když vchází do obchodu. Někdy jsou detektory alobalu součástí detekčních bran, nebo je lze dodatečně nainstalovat jako jejich doplněk.
Každý kus zboží lze opatřit nalepeným kódem, plastovou etiketou (kterou známe z oblečení) nebo tzv. kovovým pinem. Vhodné je pořídit jejich varianty s nejvyšším stupněm detekce. Díky propojení s detekční anténou se aktivuje alarm v momentě, kdy se se zbožím odchází z obchodu. K některým pevným etitketám je nutné pořídit i uvolňovač, pomocí kterého se etiketa u pokladny odstraní. Stejnému účelu slouží i deaktivátor papírových etiket.
Tímto zabezpečením se myslí například plastové pásky, které lze utáhnout, ale ne povolit. Ještě lépe poslouží ocelová lanka. Stejně tak lze použít řetěz (např. k zabezpečení jízdních kol a jiných větších věcí), ale ve většině případů lanko postačuje a hlavně nabízí elegantnější řešení. K zabezpečení elektroniky, jako jsou mobilní telefony, tablety, apod., se používají speciální podstavce s magnetickým úchytem, nebo speciální mechanické držáky. I k některým typům mechanického zabezpečení je nutné dokoupit uvolňovač.
Pod mechanické zabezpečení spadají také bezpečnostní obaly, jinak řečeno safery. Jsou to speciální pouzdra na některé zboží, jako jsou například rtěnky nebo SD karty.
Díky starému dobrému zrcadlu uvidí obsluha poklady na místo schované za rohem nebo za regálem a zvyšuje tak šanci odhalení zloděje. Ve srovnání s ostatními alternativami se jedná spíš o doplněk, ale pro menší prodejny je zrcadlo jednoduše dostupná možnost, jak zvýšit úroveň zabezpečení.