Jak natřít dveře a zárubně

Kazí vám oprýskané dveře či zašlé a poškrábané zárubně vaše bydlení? Stačí trocha barvy a šikovnosti, abyste jim vdechli nový život. Vyzkoušejte náš praktický návod, jak na renovaci starých dveří krok za krokem. Poradíme také, jaké barvy na dveře a zárubně zvolit a bez jakých pomůcek se neobejdete, abyste zvládli natírání dveří a zárubní jako profesionál.

Jak natřít dveře a zárubně

Kdy natírat dveře a zárubně

Na začátek je třeba upozornit, že ne vždy je renovace starých dveří možná. Obecně platí, že je nátěr vhodný, pokud jsou dveře a zárubně konstrukčně v pořádku, jsou pevné a bez vážného poškození – tedy např. pokud jen chcete sladit podlahu a dveře do uceleného designu. Pomůže i s lehkými škrábanci, odřeninami nebo zašlým lakem.

Naopak dveře, které jsou shnilé, zkroucené či popraskané do hloubky, nebo výrazně deformované zárubně potřebují výměnu. Týká-li se navíc takový stav vchodových dveří, zkuste rovnou zvážit výběr bezpečnostních vchodových dveří.

Rozdíl v nátěru vchodových a interiérových dveří

Kromě stavu dveří je třeba zohlednit i jejich typ a umístění. Je totiž rozdíl mezi renovací vchodových dveří a dveří interiérových, a to především kvůli požadavkům na odolnost a ochranu nátěru.

Vchodové dveře musí odolávat klimatickým podmínkám i vyšší mechanické námaze, proto vyžadují jiné typy barev a pečlivější renovaci vč. penetrace a impregnace. Interiérové dveře jsou méně exponované, staré dřevěné dveře v interiéru často stačí pouze přebrousit a přelakovat.

Správná barva na dveře a zárubně je základ

Barvu na zárubně a dveře je pro dosažení dobrého výsledku třeba zvolit dle materiálu a typu.

Štětec s barvou
Zdroj: Unplash.com

Barva na dřevěné dveře a zárubně

Při natírání dveří a zárubní ze dřeva lze použít bezbarvý, lazurovací nebo krycí nátěr.

Bezbarvý lak

Zachová krásu dřeva, nezakryje však nedokonalosti, proto je vhodný na povrchy bez výrazných poškození. Použít lze také jako finální vrstva pro ochranu nátěru.

Pamatujte, že při nátěru venkovních dřevěných dveří je třeba nejprve aplikovat penetrační lak, a pak impregnační.

Lazurovací lak

Podtrhne kresbu dřeva a zbarví ho do vybraného odstínu, zakryje i lehké nerovnosti a poškození. Na výběr jsou lazury tenkovrstvé (prodyšné, vhodné do interiéru) a silnovrstvé (odolnější, vhodné do exteriéru).

Pamatujte, že s každou další vrstvou lazury se lehce ztmaví původní odstín.

Akrylátové, vodou ředitelné barvy

K dostání v široké škále barev a lesklosti, rychle schnou, nezapáchají, jsou šetrné k životnímu prostředí a snadno se s nimi pracuje. Jsou odolné proti otěru, ale méně odolné proti mechanickému poškození, proto jsou vhodné spíše do interiéru.

Syntetické barvy

Velmi odolné proti povětrnostním vlivům, UV záření a mechanickému opotřebení, jsou tvrdé a mají vysokou kryvost. Dlouho schnou a více zapáchají, proto se hodí spíše do exteriéru.

MDF/HDF dveře

Na dveře z dřevovláknitých desek lze použít stejné barvy jako na dřevo, většinou se aplikují akrylátové nebo syntetické barvy.

Laminátové a fóliované dveře

Jsou na nátěr náročnější. Vyžadují speciální přípravu povrchu i speciální barvy na dveře, často s adhezními vlastnostmi, příp. kvalitní základní nátěr (primer) pro zlepšení přilnavosti.

Kovové zárubně a dveře

Nejlepší barva na kovové zárubně či dveře je speciální barva na kov obsahující antikorozní složky. Může to být syntetická barva na kov (do exteriéru) i vodou ředitelná barva na kov (do interiéru), jež jsou k dostání v mnoha odstínech.

Kterým barvám se při natírání dveří vyhnout

I když v minulosti byly pro renovaci starých dveří často používány fermežové nátěry, dnes se od nich opouští, a to zejména kvůli dlouhé době schnutí. Vhodný není ani nitrolak, který je velmi tvrdý a praská. Na vchodové dveře jsou zcela nevhodné dvousložkové barvy, které neodolávají UV záření a rychle se drolí.

Kolik barvy je potřeba pro nátěr dveří

Co se týká potřebného množství barvy, záleží na velikosti dveří a zárubní, počtu vrstev a savosti podkladu. Obecně 1 litr barvy pokryje cca 8–12 m² v jedné vrstvě. Klasické dveře mají plochu zhruba 2 m² (jedna strana), vždy se ale hodí změřit rozměry dveří a spočítat skutečnou spotřebu, přičemž počítejte min. se dvěma vrstvami nátěru.

Vybavení potřebné pro natírání futer a dveří

Úspěch natírání závisí kromě barvy také na pomůckách. Pro nátěr potřebujete kvalitní syntetické štětce různých velikostí (plochý štětec pro větší plochy, kulatý nebo malý plochý štětec pro detaily a rohy), molitanový nebo mikrovláknový váleček, malířskou vaničku a míchadlo na promíchání barvy.

Zdroj: Unplash.com

Dále se neobejdete bez pomůcek pro:

  • broušení povrchu – brusná houbička/papír různých zrnitostí (např. P80 pro hrubší broušení starého nátěru, P120–P180 pro jemné broušení před finálním nátěrem), použít lze i vibrační brusku;
  • čištění a odmaštění povrchu – kbelík, houbička, odmašťovač / technický benzín apod.;
  • zatmelení poškození – akrylátový tmel pro menší nerovnosti, dvousložkový pro větší poškození + špachtle;
  • zakrytí – zakrývací fólie nebo kartony na podlahu, malířská lepicí páska na ochranu pantů, zámků a klik;
  • osobní ochranu – rukavice, respirátor.

Jak natřít dveře krok za krokem

Klíčem k úspěchu je pečlivá příprava povrchu – bez ní se může barva odlupovat a tvořit bubliny. Dodržujte proto následující kroky:

Demontáž a ochrana

Ideální je vysadit dveře z pantů. Získáte tak lepší přístup k hranám a můžete je položit na kozy / jiný povrch. V zavěšeném stavu je práce náročnější a je třeba zakrýt panty, zámky a kliky malířskou páskou, aby se nezašpinily barvou.

Čištění a odmaštění

Povrch dveří a zárubní důkladně očistěte od prachu, špíny a mastnoty. Použijte vodu s čističem/odmašťovačem, příp. technický benzín. Po umytí nechte povrch uschnout.

Broušení

Jde o jeden z nejdůležitějších kroků, jehož cílem je odstranit starý, nesoudržný nátěr a zdrsnit povrch pro lepší přilnavost nové barvy.

  • Staré dřevěné dveře: Hrubším brusným papírem (P80–P120) odstraňte hrubé nerovnosti a oprýskanou barvu. Poté vyhlaďte jemnějším papírem (P150–P180). Pokud je starý nátěr v dobrém stavu a jen lehce zašlý, stačí lehce přebrousit jemnějším papírem pro zdrsnění.
  • Kovové dveře: Očistěte ocelovým kartáčem nebo brusným papírem od rzi. Důkladně obruste starý, nesoudržný nátěr.
  • Laminátové/fóliované dveře: Horkovzdušnou pistolí nahřívejte svrchní materiál a špachtlí jej odstraňujte. Poté opatrně přebruste jemným brusným papírem pro srovnání povrchu.

Tmelení

Drobné praskliny, rýhy nebo díry po hřebících vyplňte vhodným tmelem. Nechte zaschnout cca 2–4 hodiny a poté tmel jemně přebruste do hladka.

tmelení dveří
Zdroj: Pexels.com

Základní nátěr (primer)

Zejména u dřevěných dveří a zárubní, nebo při přechodu z tmavé barvy na světlou, je nutný základní nátěr pro zlepšení přilnavosti barvy a sjednocení savosti podkladu. U kovových materiálů je nezbytný základní antikorozní nátěr.

Technika nátěru dveří

Před nátěrem ještě očistěte dveře od prachu a nečistot a důkladně promíchejte barvu. Ideální je nanášet dvě až tři tenké vrstvy barvy než jednu silnou. Každá vrstva totiž lépe přilne a výsledný nátěr bude odolnější a hladší.

  1. Oblepte malířskou páskou části, které nechcete potřísnit barvou.
  2. Malým štětcem natřete hrany dveří a lišty.
  3. Na velké rovné plochy použijte váleček. Barvu nanášejte rovnoměrně v tenkých vrstvách – nadměrné množství má tendenci stékat.
  4. Barvu natírejte ve směru vláken dřeva, příp. odshora dolů, a to plynulými, souvislými tahy – zastavování a přerušování může zanechat viditelné stopy.
  5. Po nanesení každé vrstvy pečlivě zkontrolujte, zda se netvoří stékance. Případné kapky nebo nerovnosti ihned rozetřete.
  6. Každou vrstvu nechte důkladně zaschnout. Dobu schnutí najdete na obalu barvy (obvykle 4–24 hodin), její nedodržení může vést k praskání nátěru nebo špatné přilnavosti další vrstvy.

Praktický tip: Natíráte-li dveře se skleněnou výplní, není třeba jednotlivé výplně oblepovat, stačí použít šablonu z kartonu.

Jak natřít futra krok za krokem

Postup natírání futer je velmi podobný jako u dveří.

  1. Očistěte, odmastěte a obruste futra stejně jako u dveří. U kovových zárubní se zaměřte na odstranění rzi a nejprve naneste antikorozní základní nátěr.
  2. Důkladně oblepte stěny a podlahy kolem zárubní malířskou páskou pro ochranu před znečištěním.
  3. Vhodnou barvou natřete nejprve vnitřní hrany zárubní, poté vnější a nakonec čelní plochy. Aplikujte dvě až tři tenké vrstvy s dodržením doby schnutí jednotlivých vrstev.

Pozor na okolní podmínky

Ideální teplota pro nátěr je mezi 18–25 °C, vysoké teploty či vlhkost mohou ovlivnit schnutí a roztékavost barvy. Důležité je pracovat v co nejméně prašném prostředí, abyste zabránili ulpívání prachu a nečistot na schnoucí barvě.

Doporučení na závěr

Ať už se do nátěru dveří a zárubní pustíte v rámci zateplení starých dveří, nebo z estetických důvodů, vždy je třeba pečlivě dodržovat všechny postupy, abyste dosáhli pěkného vzhledu i dlouhé životnosti nátěru. Ta závisí na kvalitě barvy, pečlivosti přípravy, míře opotřebení a typu dveří a pohybuje se kolem 5–10 let.

Pro zachování pěkného stavu nátěru je třeba udržovat jej v čistotě (vyhněte se abrazivním čističům) a ihned zapravit drobné škrábance nebo odřeniny – zabráníte tak dalšímu, rozsáhlejšímu poškození.

Mohlo by vás zajímat