Jak opravit vchodové dveře

Vchodové dveře jsou zásadním prvkem každého domu – zajišťují bezpečí i soukromí a také brání únikům tepla a pronikání hluku. Po letech používání a vystavení rozmarům počasí však mohou i ty nejkvalitnější dveře začít vykazovat různé problémy. Ne vždy je ale nutná jejich výměna. Řadu oprav vchodových dveří zvládnete svépomocí – poradíme vám, jaké a jak na to.

Jak opravit vchodové dveře

Jak poznat, že je čas na opravu vchodových dveří

Když vchodové dveře potřebují péči, dají to zpravidla najevo některým z těchto projevů:

Hlučnost při zavírání dveří

Pokud dveře vržou, skřípají nebo vydávají jiné nepříjemné zvuky, mohou být příčinou nepromazané nebo opotřebované panty či nesprávně vyrovnané dveře.

Drhnutí dveří

Jestliže se dveře špatně otevírají nebo zavírají, drhnou o podlahu, rám nebo práh, mohlo dojít k jejich sesednutí, uvolnění pantů, nebo zkroucení dveří.

Netěsnost a průvan

Špatně utěsněnými dveřmi proudí do místnosti vzduch, prach i hluk, proto je nutná výměna těsnění či správné seřízení dveří.

Špatné dovírání

Jestliže se dveře nedovírají pevně, nedrží v zámku, nebo je třeba silou je přirazit, aby se zavřely, mají pravděpodobně problém se zámkem, klikou nebo jsou špatně seřízené panty.

Problémy se zámkem

Pokud funguje zámek ztuha a zasekává se v něm klíč, je třeba jej opravit či vyměnit.

Viditelné vady a poškození

Pokud je povrch dveří poškrábaný, promáčknutý, rezavý, loupe se dýha/barva, je třeba poškození co nejdříve opravit.

Kdy opravit a kdy rovnou vyměnit vchodové dveře

Ani přes veškerou snahu nemusí být oprava starých dveří vždy efektivní či možná, a tak se někdy výměně vstupních dveří za nové nevyhnete. Při rozhodování, zda dveře opravit, nebo vyměnit, zohledněte tyto faktory:

Rozsah poškození dveří

Problémy jako drhnutí, netěsnost nebo vadný zámek lze většinou opravit. Rozsáhlé poškození konstrukce, zkroucení, hniloba dřeva, nebo deformace rámu ale značí nutnost výměny.

Náklady na opravu starých dveří

Spočítejte si, na kolik vás oprava vyjde – pokud by se blížila ceně nových dveří, investujte do výměny.

Bezpečnostní hledisko

Pokud jsou dveře poškozené natolik, že neposkytují dostatečnou ochranu proti vloupání, zvolte jejich výměnu a vyberte si nové vchodové (ideálně i bezpečnostní) dveře.

Bez nářadí se při opravě dveří neobejdete

Než se pustíte do opravy dveří, přichystejte si základní vybavení. Výběr sice závisí na daném problému, ale obecně by vám neměl chybět šroubovák, imbusový klíč, kleště, vrtačka s vrtáky, metr.

vratčka Makita
Zdroj: Unplash.com

Pro opravu dřevěných dveří poslouží vibrační bruska, brusný papír či dláto. Na promazání pantů budete potřebovat mazivo ve spreji či vazelínu, pro výměnu netěsností těsnění, na opravy povrchu dveří tmel, barvu či lak. A samozřejmě musíte pořídit i případné náhradní díly, jako je klika, panty či cylindrická vložka.

Jak opravit dveře, které drhnou

Jedním z nejčastějších problémů bývá drhnutí dveří či problémy s dovíráním. Často za nimi stojí sesednutí dveří nebo uvolněné panty. V takovém případě je nutné seřízení vchodových dveří pomocí seřizovacích šroubů na pantech. Ty umožňují posun dveří nahoru, dolů, do stran i přitlačení k rámu – pamatujte, že vždy je nutné seřízení všech pantů, nikoli jen jednoho.

staré vstupní dveře
Zdroj: Unplash.com

V některých případech mohou dveře drhnout o práh. Zkontrolujte proto, zda práh není poškozený nebo uvolněný.

V extrémních případech může být nutné část dveří ohoblovat/seříznout – například po položení nové podlahy, výměně/odstranění prahu či výměně zárubní. Jedná se spíše o krajní řešení a postupy, jak seříznout a zkrátit dveře, vyžadují přesnost a zručnost, aby nedošlo k poškození dveří.

Co dělat s netěsnícími dveřmi

Netěsnost dveří vede k úniku tepla, a tím k vyšším nákladům na vytápění. Navíc vpouští do interiéru více hluku i prachu, proto je třeba řešit ji co nejdříve.

Na vině bývá opotřebované nebo poškozené těsnění. Pro výměnu zvolte dveřní těsnění, které má výborné izolační vlastnosti, a navíc je schopno odolávat vysoké mechanické zátěži. Vysoce odolné je silikonové, případně gumové těsnění. Naopak nevhodné je pěnové těsnění, které má kratší životnost a nižší odolnost.

Jak vyměnit těsnění dveří

  • Pomocí ostrého nože či špachtle odstraňte staré těsnění.
  • Vyčistěte povrch rámu od zbytků těsnění a nečistot.
  • Změřte si potřebnou délku těsnění.
  • Nalepte těsnění podél rámu.
  • Zkontrolujte těsnost (např. pomocí zapálené svíčky, kterou postavte ke dveřím a sledujte, zda a jak se pohybuje plamen).

Kromě netěsnícího těsnění může být problémem také poškození rámu dveří – zkontrolujte, zda rám pevně drží ve zdi a nejsou kolem něj praskliny. Pokud nějaké objevíte, vyplňte je PUR pěnou a  zatmelte.

Tip: Na vině problémů s úniky tepla může být i to, že jsou dveře staré a nedostatečně izolované. V takovém případě je vhodné zvážit zateplení starých dveří, ať už utěsněním mezer a netěsností kolem dveří, či přidáním izolace na samotné dveře. V případě pronikání hluku je dobrým způsobem, jak odhlučnit dveře, také utěsnění prahů, případně můžete použít akustickou desku.

Jak na opravu zámku dveří

Ať už vám jdou odemykat dveře ztuha, zasekává se klíč v zámku, nebo se zámek pokazí a nejde otevřít, nemusíte hned volat zámečníka. Za špatné odemykání často mohou usazené nečistoty, které zámek zadřou. Proto je třeba zámek promazat, aby se rozhýbaly jeho mechanické součástky. 

klíče od dveří
Zdroj: Unplash.com

Použít můžete speciální mazadlo na zámky nebo univerzální mazadlo WD-40, které vstříknete do zámku. Pak už jen stačí strčit klíč do zámku a několikrát jím otočit, aby se mazadlo dostalo do každé části zámku. Zámek vchodových dveří promazávejte pravidelně dvakrát ročně.

Zároveň je třeba také překontrolovat, zda je dostatečně utažen zámek, kování a klika dveří – pamatujte, že pro správné fungování musí jazýček zámku správně doléhat do rámu dveří.

Jak vyměnit zámek dveří

V případě, že promazání zámku nepomohlo, nebo už zámek dosloužil (životnost cca 10 let), přichází čas na výměnu zámku. Vždy volte kvalitní provedení – je třeba uvědomit si rozdíl mezi bezpečnostním a běžným zámkem a zvolit řešení, které ochrání vás i váš majetek.

Výměna cylindrické vložky

Jde o poměrně jednoduchý úkon, kdy stačí uvolnit šroub, který vložku zajišťuje, poté strčit klíč do zámku, trochu jím pootočit (cca o 20 °) a tahem klíče k sobě vysunout vložku ven. Nezapomeňte, že nová cylindrická vložka musí mít stejné rozměry, proto si před její koupí změřte rozměry původní vložky.

Výměna vícebodového zámku

U vícebodových zámků může nastat porucha převodovky, uvolnění některé ze zamykacích bodů, nebo opotřebení mechanismu. Nepomůže-li promazání, je třeba zámek vyměnit. V takovém případě vsaďte spíše na zámečníka, jelikož výměna je poměrně složitá a žádá si odborný přístup.

Oprava dveří s poškozeným povrchem

Estetické vady jako škrábance, promáčkliny nebo odlupující se dýha nejen nevypadají dobře, ale mohou ohrozit funkčnost a životnost dveří, proto je třeba řešit je zavčasu.

staré vstupní dveře
Zdroj: Unplash.com

Oprava dřevěných dveří

Menší škrábance a oděrky lze retušovat speciálními vosky, lazurami nebo barvami. Vysaďte dveře z pantů, položte je na rovný povrch a důkladně očistěte. Hlubší poškození vyplňte tmelem na dřevo, nechte zaschnout a přebruste. Poté odstraňte veškerý prach a nečistoty a přetřete zvolenou barvou/lakem.

Odlupuje-li se ze dveří dýha, napařte původní dýhu pomocí napařovací žehličky a vlhké utěrky, aby se více odloupla. Odstraňte starý klíh, naneste nový stolařský klíh, dýhu zatlačte k podkladu, položte na ni závaží a nechte zatížené, dokud klíh neuschne.

Oprava plastových dveří

Škrábance na plastových dveřích lze zjemnit speciálními lešticími pastami. Větší poškození je ale obtížně opravitelné a často vyžaduje odborný zásah.

Oprava kovových dveří

Kovové dveře jsou náchylné zejména na poškrábání, rez a promáčkliny. Vždy nejprve odstraňte veškerou rez drátěným kartáčem nebo bruskou a poté místo důkladně očistěte. Promáčkliny vyrovnejte kleštěmi nebo kladivem a vyplňte tmelem na kov, který po zaschnutí přebruste dohladka. Nakonec povrch natřete základní antikorozní barvou a poté aplikujte vrchní nátěr v požadovaném odstínu.

Jak vyřešit vrzání nebo ztížený chod pantů

Vrzající panty jsou nepříjemné, ale snadno řešitelné. Nejčastější příčinou je nedostatečné mazání a usazené nečistoty. Očistěte panty od prachu a nečistot a promažte je mazivem ve spreji (např. WD-40) nebo vazelínou. Několikrát s dveřmi pohněte, aby se mazivo dostalo do všech částí.

WD40
Zdroj: Unplash.com

Pokud panty stále vržou nebo jsou opotřebované, bude nutná jejich výměna.

Oprava zkroucených nebo sesedlých dveří

Jsou-li dveře zkroucené či sesedlé, může být nutná jejich výměna. Nejprve zkontrolujte, zda sesednutí není způsobené špatným seřízením pantů – pokud se již dveře nedají seřídit a drhnou, přichází čas na výměnu.

Stejně tak je velmi obtížná (a někdy dokonce nemožná) oprava zkroucených dveří. Ke zkroucení často dochází v důsledku vlhkosti či špatné kvality materiálu, a často je jediným řešením pořízení nových dveří.

Doporučení na závěr

Aby vám dveře – ať už nové, nebo opravené – sloužily co nejdéle, je třeba o ně pečovat. Proto je udržujte v čistotě, pravidelně je promazávejte a zavčasu řešte všechny problémy. A pokud už přeci jen nastane čas na výměnu, zvolte raději rovnou kvalitní bezpečnostní dveře s bezpečnostním kováním, které nejen dlouho vydrží, ale postarají se i o vaši bezpečnost.

Mohlo by vás zajímat