První středa v měsíci, která je jindy typická zkouškou sirén, tentokrát zůstala »němá«. Bylo tu riziko zbytečné paniky lidí kvůli aktuálně probíhající válce na Ukrajině. Proč ale houkají sirény a co vůbec zvuk sirény znamená?
Může jít o jakoukoli havárii, živelnou katastrofu či rozsáhlý požár. Dost záleží na tom, jaký signál se ozve. Znáte je a umíte je rozeznat? Víte, jak se v případě ohrožení zachovat?
Zvuky sirény mají vesměs stejnou funkci – varovat obyvatelstvo před hrozícím nebezpečím.
V České republice je kolem 6 000 sirén a nachází se hlavně v hustě obydlených oblastech. Ve spolupráci s místními rozhlasy jsou schopny pokrýt téměř 100% našeho území. Od listopadu 2001 je to zároveň jediný oficiální způsob varování obyvatelstva vyhlášený úřady. Tento systém značně usnadňuje běžnému občanovi orientaci v nastalé mimořádné události. Ale ne všechny signály jsou důvodem k panice. Proto je důležité, aby je každý člověk znal a uměl je rozlišit.
V případě rozsáhlého požáru sirény svolávají všechny jednotky požární ochrany. Co dělat? Pro veřejnost to znamená jediné – doplňkovou informaci, aby se řidiči připravili na hromadné výjezdy hasičů. Stěžejní pak je zjistit, zda nehoří někde v bezprostředním okolí či dokonce u vás v bytovém bloku. Jak postupovat při požárech v bytech? Ty jsou většinou dobře chráněny, ať už se o bezpečnost starají požární hlásiče, všudypřítomné hasicí přístroje či kvalitní protipožární dveře.
Stejně je dobré znát základní pravidla, jak při požáru postupovat.
1. NAJÍT ÚKRYT
Okamžitě po zaznění všeobecné výstrahy se musíte rozhlédnout kolem sebe, a najít co nejvhodnější úkryt. Posloužit může jakákoli nemovitost. Také je pak vhodné schovat se ve vyšších patrech. Z dopravních prostředků je potřeba buď okamžitě vystoupit a ukrýt se v budově, nebo odjet z místa havárie. Pokud jste venku na otevřeném prostranství bez budovy v dosahu, použijte improvizované prostředky k ochraně zdraví a života – dýchejte přes kapesník, nebo si nasaďte respirátor (v dnešní covidové době ho má většina lidí u sebe).
2. ZAMEZIT CIRKULACI VZDUCHU
Pokud nejsme v dosahu elektronické poplachové sirény a nemáme podrobnější informace o hrozícím nebezpečí, je potřeba okamžitě uzavřít dveře, utěsnit okna a vypnout klimatizaci. Zamezí se tím cirkulaci vzduchu zvenčí. Bez verbálního hlášení sirény nemůžeme vědět, zda se jedná o chemickou či radiační havárii nebo jde »jenom« o povodeň.
3. ZJISTIT INFORMACE
Teprve z bezpečí úkrytu lze začít zjišťovat, co se stalo. Jde o nehodu v chemické továrně či únik radiace? Blíží se povodeň, vichřice nebo silný přívalový déšť? Odpověď poskytnou sdělovací prostředky. Zapněte televizi nebo pusťte rádio, Česká televize a Český rozhlas jsou schopny podat více informací. Respektujte jejich sdělení a dodržujte pokyny.
4. NEPANIKAŘIT
Úkolem každého občana při možné mimořádné události je zachovat rozvahu a snažit se v co největší míře zamezit panice. Proto se snažte získat informace z oficiálních zdrojů a respektujte je. Už vůbec nerozšiřujte neověřené či neúplné informace. Zbytečně netelefonujte – v případě ohrožení už jsou telefonní linky dost přetížené.
Pokud se ale dozvíte, že k mimořádné události ve vašem městě opravdu došlo, bude potřeba informovat se ještě naléhavější. Probíhají nebo budou probíhat záchranné či likvidační práce? Jaké jsou nejbližší kroky k ochraně obyvatelstva? Kontaktujte místní obecní úřad. Konkrétní kroky k likvidaci škod a dalším nezbytným opatřením spadají do jeho působnosti. Ale hlavně vždy respektujte pokyny záchranných složek.
V dnešní době se většina lidí cítí v bezpečí a myslí si, že se nemůže nic stát. Žijeme přece v moderní době. Sirény pro nás znamenají jenom otravný zvuk při jejich zkoušce. Aktuálně probíhající rusko-ukrajinská válka nám ale ukázala, že rozeznít se mohou kdykoli. Opatrnosti není nikdy dost.