V dnešní hektické době je člověk vystaven stresovým faktorům poměrně často. Krizové situace mohou nastat kdykoliv, je jich celá řada. Známe sociální krizové situace, které provázejí lidský život odjakživa. Například úmrtí blízké osoby, rozvod či ztráta zaměstnání...
A pak známe takové krizové situace, které jsou definovány zákonem a znamenají všeobecné ohrožení pro větší skupiny obyvatelstva. Jaké jsou jejich druhy? A jak se mám v případné krizi zachovat? To je nepochybně otázka, kterou si klade spousta lidí.
Podle § 2 písm. b) zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému, se mimořádnou událostí rozumí škodlivé působení sil a jevů vyvolaných činností člověka, přírodními vlivy, a také havárie, které ohrožují život, zdraví, majetek nebo životní prostředí a vyžadují provedení záchranných a likvidačních prací.
Podle § 2 písm. b) zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení, se krizovou situací rozumí mimořádná událost podle zákona o integrovaném záchranném systému, narušení kritické infrastruktury nebo jiné nebezpečí, při nichž je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav nebo stav ohrožení státu.
Tolik nám říkají zákony. Ve srozumitelnějším jazyku to pro nás, obyčejné lidi, znamená, že jde o situaci, při níž je normální život společnosti narušen či významně ohrožen. Důvodů jejího vzniku může být mnoho. Živelní pohromy, havárie v chemických a jiných továrnách, rozsáhlý výpadek elektřiny, výpadek vody, teroristický útok. A to je jen pár z možných příčin, které nás kdykoli můžou uvrhnout do krizového stavu.
Univerzální návod neexistuje. Dost záleží na tom, co se konkrétně stalo. Jinak se budu chovat při blackoutu a jinak zase při povodni. Tady je seznam kroků, které byste se ale vždy měli snažit dodržovat.
Nejdůležitějším, ale zároveň i nejjednodušším pravidlem je za každou cenu zachovat klid a rozvahu. Panika nikomu nepomůže.
Pokud tento manuál dodržíte, účinně tím snížíte rozsah a následky krizové situace.
Pro lepší ilustraci si uvedeme dva příklady krizových situací a následných nezbytných kroků.
V bytovém domě hoří. Co můžu dělat proti požáru v bytě?
Stejně jako v jiných případech i při požáru platí, že nejlepším způsobem jak mu zamezit je jeho prevence. Proto je dobré vědět, kde se nachází hasicí přístroje a zda váš dům disponuje požárním hlásičem. Dalším důležitým faktorem jsou protipožární dveře.
Krizová situace ale vždy nemusí být tak velkého rozsahu. Člověk se do ní může dostat i v případě, že je například ohrožen jeho majetek.
Krádež. Ta dokáže uvrhnout do krize rychle. Jak budu postupovat?
Zde opět platí, že prevence je nejlepší způsob, jak krádeži zamezit. Proto byste svojí domácnost měli mít pojištěnou a svůj dům důkladně zabezpečený.
Z uvedených příkladů vyplývá, že nejvhodnějším způsobem zvládání různých zátěžových situací je vědomá volba určité strategie a následných kroků. Proto je za všech okolností nutné zachovat chladnou hlavu, ať už jde o sesuv půdy, výše popsanou krádež nebo o havárii v jaderné elektrárně. Pokud zpanikaříte, nikdy nebudete reagovat správně.
Zdroje:
Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů. In: Sbírka zákonů. 28. 6. 2000. ISSN 1211-1244.
Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon). In: Sbírka zákonů. 28. 6. 2000. ISSN 1211-1244.