Zabezpečení společných prostor v bytových a panelových domech

Kolo v kolárně, zimní pneumatiky, nářadí a lyže ve sklepě, kočárek v kočárkárně. V bytech na tyto věci nemáme místo, přitom je chceme mít v bezpečí, protože jsme za ně utratili někdy i desetitisíce korun.

Zabezpečení společných prostor v bytových a panelových domech

Kolo v kolárně, zimní pneumatiky, nářadí a lyže ve sklepě, kočárek v kočárkárně. V bytech na tyto věci nemáme místo, přitom je chceme mít v bezpečí, protože jsme za ně utratili někdy i desetitisíce korun.

Tato výbava se po velkou část roku skrývá ve společných prostorách bytových domů, kde se stává velkým lákadlem pro všechny nenechavce. Ti využívají faktu, že ve starších domech nejsou sklepy či kolárny dostatečně zabezpečené, díky čemuž se dovnitř dokážou dostat během několika minut.

Pokud i vám záleží na tom, aby vaše věci byly celoročně v bezpečí, proberte na příštím zasedání bytového družstva zabezpečení vašeho domu a možná zlepšení.

Ochrana společných prostor krok za krokem

Vstupní dveře

První překážkou na cestě do společných prostor jsou vstupní dveře do domu. Ty by měly zajišťovat, aby se dovnitř mohli dostat jen majitelé bytů. Je proto nutné, aby dveře byly po většinu dne uzamčeny s tím, že je možné je odemknout jen za pomoci klíče, čipu nebo kódu. Je také vhodné mít u vchodu nainstalované osvětlení, které se spíná na pohybový senzor. Nezapomeňte také na zeleň okolo vchodu, ta by neměla vytvářet přílišné temno u vchodu, které by umožňovalo zloději někoho u vchodu přepadnout.

Jaká pravidla je nutné při příchodech i odchodech dodržovat?

  • Vždy počkejte, dokud se dveře za vámi nezaklapnou (pokud se jedná o samozamykací dveře). Bystří zloději někdy využívají pomalého uzavírání dveří, aby si je na poslední chvilku odchytli a dostali se dovnitř.
  • Pokud vstupní dveře nejsou samozamykací, je třeba pečlivě za sebou dveře zamykat, i když to může být nepohodlné a zdlouhavé.
  • Nepouštějte dovnitř lidi, které neznáte, ani když tvrdí, že jsou vaši sousedé. Nemáte šanci si tuto informaci ověřit. Bezpečnější je, aby si každý otevřel dveře svým vlastním klíčem.

Přízemní okna

Oblíbenou cestou do domu bývají také nízko položená okna, ať už vedou přímo do některého z bytu, do chodby nebo přímo do sklepa. Všechna tato okna je dobré zabezpečit bezpečnostními mřížemi, které vytvoří velmi jasnou, odolnou a viditelnou bariéru. Ta i z dálky odradí zloděje před tím, aby se pokoušel do domu dostat. Pokud z jakéhokoli důvodu nechcete mít na oknech mříže, sáhněte po méně viditelných, ale také účinných prvcích, jako jsou bezpečnostní folie na okna, venkovní rolety nebo uzamykatelné kliky.

Lodžie a balkony

Prostřednictvím lodžií a balkonů se někdy dostanete přímo do bytu, jindy do společných prostor. Otevřené balkony bývají snadnou cestou do domu, pokud jsou posazeny příliš nízko a dá se na ně z ulice vyšplhat. Na takových balkonech není vhodné nechávat viditelně uložené cokoli cenné, co by mohlo zloděje nalákat. Zároveň si ale představte, co se stane, když se zloděj na balkon vyšplhá, a snažte se zabránit tomu, aby se z balkonu dostal kamkoli dál (do bytu nebo na chodbu). Minimem je mít uzamčené balkonové dveře a dobře zabezpečená okna (viz předchozí odstavec).

Bezpečnosti v takovém případě pomůže také instalace lodžie. Tu vždy při odchodu z domu uchovávejte uzavřenou a uzamčenou, jinak vám jako bezpečnostní prvek vůbec nepomůže.

Sklepy

Ve sklepech bytových domů se zpravidla skrývá celé bohatství: od sportovního vybavení, přes nářadí, které celoročně v bytě nepotřebujeme, nepoužívaný nábytek, až po zimní pneumatiky a jinou výbavu. Zároveň máme dojem, že ve sklepě je vše skryto před zraky nenechavců, zdání ale často klame.

Ve chvíli, kdy se zloděj dostane do společných prostor, do sklepa má často cestu otevřenou. Pokud jsou jednotlivé kóje tvořeny pouze dřevěnými příčkami, jejich vylomení nezabere zloději ani minutu. Řešením je výměna neodolných dřevěných kójí za lehké ocelové kóje, které jsou bezpečně ukotvené ve stěnách. Tím se zabrání jejich poničení nebo vylomení ze stěny. Dveře při uzamčení zajistí jisticí body přímo do podlahy a do stropu, takže žádné narušení zámku nepomůže zloději k tomu, aby se dostal dovnitř. Spolehlivý výrobce je přitom schopen zajistit jakýkoli tvar sklepní kóje tak, aby perfektně nahradila původní systém kójí, aniž by ubírala nebo přidávala prostor určený pro jednotlivé nájemníky.

TIP: Pokud cokoli ukládáte do sklepa, vyfoťte si to a poznačte si výrobní číslo produktu. V případě vykradení se vám bude výbava snadněji hledat. Fotky navíc mohou být potřeba k dořešení pojistné události na pojišťovně.

Kolárny, kočárkárny, lyžárny

Většinou se jedná o společné místnosti, které využívají všichni nájemníci. Prostor není nijak rozdělen a do prostoru mají přístup naprosto všichni. To může být nevýhodou ve velkých bytových nebo panelových domech, kde je velká koncentrace lidí. V takovém případě se totiž někdy může stát, že se zloděj objeví i mezi obyvateli domu. Všechny věci, které si sem ukládáte si můžete zajistit alespoň zámkem nebo řetízkem. Jedná se o malou míru zabezpečení, ale pokud se zloděj dostane do místnosti a bude se rozhodovat mezi volně zaparkovaným kolem a kolem s řetězem, sáhne po tom jednodušším lupu.

Základem pro ochranu těchto prostor jsou kvalitní dveře, které mají dostatek jisticích bodů a bezpečnostní zámek odolný proti vypáčení. Certifikát k vytvoření nových klíčů by měl mít v držení jen správce domu, aby se zabránilo nekontrolovanému šíření klíčů.

TIP: Je dobré vést si evidenci o tom, komu byly přiděleny klíče od jednotlivých prostor a v kolika kusech. Je nutné, aby se klíče neztrácely a nezůstávaly u bývalých nájemníků.

Mohlo by vás zajímat