Jak zabezpečit kolo proti krádeži

Pořídili jste si nové kolo a už se těšíte na to, jak s ním vyrazíte na cesty? Nebo už kolo nějakou dobu máte, ale bojíte se, že vám ho někdo ukradne?

Jak zabezpečit kolo proti krádeži

Ať tak či onak, je důležité vědět, jak kolo zabezpečit doma i na cestách, aby se vaše radost rychle neproměnila ve starost s výběrem nového modelu, který tentokrát lépe zajistíte proti krádeži. Kola se kradou nejen na cestách, ale také v garážích, sklepech a dalších prostorách, které se na první pohled zdají být bezpečné. 

Jak kolo zabezpečit proti krádeži, abyste si ho mohli užívat co nejdéle a mohli si dopřát i dražší model? Jaké existují alarmy na kolo, lokátory a chytrá elektronika, která vám se zabezpečením kola pomůže? Jak je to s pojištěním kola?

Krádeže kol jsou na denním pořádku

Většina čtenářů má jistě svoji zkušenost s krádeží jízdního kola již za sebou. V České republice zloději ročně ukradnou tisíce kol. Způsobené škody jdou do milionů korun. Například v USA je každoročně ukradeno přibližně 1,5 milionu jízdních kol. V Německu pak 20 000 až 25 000 kol v odhadované hodnotě přibližně 50 milionů eur. Velká Británie nezůstává o mnoho pozadu – ročně je zde ukradeno až 300 000 jízdních kol. 

Ukrást kolo je přitom otázkou okamžiku. Proto je nutné vybírat si místa, kde kolo nebo elektrokolo necháváte. Kolo je samozřejmě nutné mít zabezpečené a nejlépe neustále na očích. Největší chybou je celou situaci podcenit a kolo jen opřít o zeď, sloup veřejného osvětlení, značku apod. Protože zloději hledají snadnou kořist, často si vybírají ty, kteří nechali kolo odemčené nebo nezajištěné na snadno přístupném místě. 

Bezpečné není ani uložení kola do sklepa. Pokud nemáte jiné řešení, důkladně sklep v paneláku zabezpečte například bezpečnostní mříží nebo elektronickým zabezpečovacím systémem. Alarmem, fotobuňkou, GSM systémem či kamerou můžete zabezpečit i samostatně stojící garáž. Jak tedy můžete zajistit, aby se vaše kolo nestalo jednou z jejich obětí?

Zdroj: Murillo de Paula

Registrace kola

Prvním krokem pro zabezpečení kola je jeho registrace. Každé kolo má totiž výrobní číslo, které to umožňuje. Cílem registrace je zabránit nebo alespoň ztížit prodej ukradeného kola. V rámci evropských zemí existují různé databáze, které jsou podporovány i státními institucemi. Například v České republice a na Slovensku se můžete zaregistrovat v systému CEREK (Centrální registr jízdních kol). 

Registrace vám sice nepomůže s nalezením kola, ale díky spolupráci s policií je takto zaregistrované kolo mnohem složitější prodat dále. Registraci do systému si můžete zařídit v případě kola i elektrokola. Bez ochranné známky vás na 5 let vyjde na 99 Kč, s ochrannou známkou na 349 Kč. Často využívaná je také registrace do databáze městské policie. Výrobní číslo kola strážnicí vloží do své databáze a zároveň vám dají nálepku, která upozorňuje, že je dané kolo registrováno v databázi městské policie.

Jak najít ukradené kolo?

Pokud zloději ukradnou kolo, které je zapsané v databázi CEREK, existuje reálná šance na to, že ho Policie ČR najde. Samozřejmostí je hlavně označit kolo jako ukradené a zadat číslo rámu kola, které zloději zřejmě nebudou chtít měnit. Současně s tím ohlaste krádež kola na služebně Policie ČR. Ukradená kola s registrací se velmi často vrací svým původním majitelům.

Zdroj: Himiway Bikes

Zásady zabezpečení kola proti krádeži

Ukradení kola je možné předcházet i vhodným chováním. Pokud potřebujete jízdní kolo uzamknout na volném prostranství, udělejte to tam, kde se pohybuje více lidí, anebo kde jsou policejní kamery. Případný zloděj nebude mít na krádež tolik času. Kolo uzamykejte výhradně k pevným předmětům, které není možno odnést, např. ke sloupu, ke zdi, apod. Zamkněte ho dvěma a více zámky a sundejte z něj vše, co by zloděje lákalo včetně osvětlení, brašny, cyklocomputeru a sedla. Pro uložení kola v domácím prostředí využívejte zajištěné prostory

Společný sklep v panelovém domě není z tohoto úhlu pohledu tím nejlepším řešením. Vniknutí do sklepa je totiž jeden z nejčastějších způsobů vloupání do domu. To se raději zamyslete nad tím, jak uskladnit kolo v bytě. Ten můžete celý navíc zajistit pojištěním majetku. Důkladně ale čtěte smlouvu, abyste se nedostali do situace, před kterou vás pojištění neochrání.

Zámky na kolo

Pro řádné zabezpečení kola potřebujete silný a spolehlivý zámek, který ztíží zlodějům jeho zničení a krádež kola. Na trhu existují různé typy zámků, proto je důležité vybrat si ten správný pro vaše kolo. Je třeba zvolit zámek, který zabezpečí většinu důležitých částí kola – rám, zadní náboj, zadní stavbu a pedály. Kolo by mělo být zajištěno kolem pevného objektu, protože takto je mnohem složitější ho odcizit. Jaké existují typy zámků na kolo?

Lankové a spirálové zámky na kolo

Lankové zámky na kolo patří mezi nejprodávanější. Mezi jejich přednosti patří snadná manipulace a možnost použití prakticky kdekoliv. Lankový zámek se skládá z ocelového lanka, které je obaleno plastem. Lankový zámek můžete použít pro zabezpečení rámu kola, pedálů a dalších doplňků. Existují i speciální držáky na kolo, které umožňují zavěšení zámku na rám.

Spirálový zámek je podobný lankovému zámku, ale místo ocelového lanka je použita spirála z plastového materiálu. Spirálový zámek je obvykle lehčí a kompaktnější než lankový zámek, hodí se tedy pro zabezpečení kola v městském prostředí.

„U“ zámky

Zámky na kolo ve tvaru podkovy označované také jako „U“ zámky poskytují mnohem lepší zajištění než lankové zámky. Je totiž mnohem komplikovanější je překonat. Mezi jejich neduhy ale patří horší skladovatelnost a vyšší hmotnost. Můžete je ale vozit připnuté na rámu kola.

Zdroj: Jayka Herrera

Řetězové zámky na kolo

Řetězový zámek na kolo nejčastěji využijete k uzamčení kola na chodbě domu nebo ve sklepě či v garáži. Silný ocelový řetěz s textilním nebo PH chráničem dá zlodějům hodně práce. Opět jde o poměrně těžký zámek, který se vám nebude chtít vozit sebou v batohu.

Skládací zámky na kolo

Skládací zámek na kolo je vysoce bezpečný a jak název napovídá, je možné jej složit. To je obrovská výhoda, protože ho snadno vezmete kamkoliv sebou. Vzhledem k jeho konstrukci patří k dražším zámkům a je také o něco těžší. Je ale kompaktní a snadno se s ním manipuluje.

Zkombinujte zámek na kolo a cykloalarm

Pro zabezpečení drahého elektrokola, ale i dražších modelů jízdních kol si pořiďte zámek s alarmem. Cykloalarm s otřesovým čidlem upozorní okolí na to, že se s kolem děje něco nestandardního a zloděj potom bude mít méně času na překonání zámku. Někteří se dokonce ani k práci se zámkem nedostanou. Alarm se spustí buď v případě narušení zámku, nebo pohybu kola.

GPS zabezpečení kola

K zajištění vašeho kola proti krádeži můžete použít také GPS lokátor na kolo. Ten je většinou velmi nenápadný. Lze jej například skrýt v zadním světle kola. Najít ukradené kolo pomocí GPS lokátoru je jednoduché, stačí zadat číslo rámu do zvláštní aplikace nebo webové stránky a zobrazit si aktuální polohu kola. Zloději však nemusí být hloupí a mohou zkusit vyměnit rám kola za jiný, nebo GPS lokátor odcizením zničit. Proto je hlavním klíčem úspěchu při zabezpečení kola pomocí GPS nenápadnost.

Pojištění kola proti krádeži

Pojištění se vyplatí především u elektrokol nebo dražších kol. Jeho cena se může pohybovat v průměru okolo 2 500 Kč ročně a lze jej vyřídit online. V případě odcizení dostanete plnou cenu kola zpět. Při sjednávání pojištění si ale dejte pozor na výjimky. Některé pojistky totiž nekryjí krádež, která se stane v noci mezi 22. a 6. hodinou. Pojistka se naopak kromě krádeže může vztahovat také na poškození či vandalismus.

Mohlo by vás zajímat