Pořídili jste si novou motorku a těšíte se, jak s ní budete brázdit krajinami tuzemskými i zahraničními? Jak ale motorku zabezpečit před případným ukradením doma v garáži, ale i na cestách? Pokud právě nad tímto problémem máváte rukou s tím, že zrovna vám vysněnou motorku nikdo ukrást nemůže, koledujete si o problém.
Pojďme se společně podívat na to, jak si můžete svoji krásku před ukradením zabezpečit a zajistit si tak dlouhá společná léta.
To je holý fakt. Každý majitel motocyklu je potenciálním cílem zlodějů. Váš stroj nemusí být nějaký unikátní supersportovní speciál, aby vám ho někdo chtěl ukrást. I obyčejný skútr může přitáhnout pozornost zločinců. Nikdy proto nepolevujte v ostražitosti a nemyslete si, že se vám to nestane.
Podle aktuálních statistik se v České republice ročně ukradne více než 400 motorek. Toto číslo zůstává meziročně zhruba stejné. Roste ale škoda, kterou zloději svým působením majitelům splašených trubek způsobí. V loňském roce dosáhla více než 22 milionů korun, přičemž jedna krádež znamená škodu v průměru za více než 50 tisíc korun. I přesto někteří majitelé stále nemají svůj stroj dostatečně zabezpečený. Jaké jsou možnosti a co je potřeba udělat pro zabezpečení motorky proti krádeži ještě předtím, než s ní vyrazíte do ulic?
Tím nejzákladnějším prvkem kvalitního zabezpečení motorky je samozřejmě zámek. Nejčastěji narazíte na řetězový zámek na motorku nebo rovnou zamykací řetěz na motorku. V obou případech platí, že by měl být vyroben z materiálů, které odolají přestřihnutí nebo přeřezání. Zároveň by měl být schopen dobře zvládat nepříznivé povětrnostní podmínky, extrémní teploty a vysokou prašnost.
Chcete-li vsadit na jistotu, můžete své motorce pořídit motocyklový zámek s pohybovým a otřesovým čidlem, za který zaplatíte okolo 2 000 Kč. Řada z nich bývá navíc vybavena také ochranou proti zmražení a dvojitým zamykacím systémem, který potenciálním zlodějům připraví horké chvilky.
Můžete-li do zabezpečení motorky investovat přibližně dvojnásobnou částku, zaměřte se na špičkové materiály a technologie zámků. Ty mohou obsahovat velmi citlivé 3D senzory a velmi výkonné sirény s tak nepříjemným zvukem, že ho spolehlivě nikdo nepřeslechne.
Na trhu jsou k dispozici také kotoučové zámky na přední kolo, které mají alarm, jenž v případě nežádoucí manipulace vydává zvuk o síle až 110 dB. Zámek na motorku s alarmem jistě odradí mnoho pachatelů trestné činnosti. Pomocí kódovaného ocelového lanka pak můžete na kolo připevnit další příslušenství, například přilbu. Podobné možnosti jako zámek na motorku nabízí také zámek na skútr.
V obou případech se vyhýbejte těm nejlevnějším typům a za bezpečnost svojí motorky si raději připlaťte. Samozřejmostí by u řetězu či zámku na motorku měl být speciální uzamykatelný systém odolný vůči vyplanžetování, odvrtání nebo vytržení. V každém případě si ale musíte uvědomit, že zámek na motorku se hodí spíše na krátké zastávky. Pokud chcete motorku zabezpečit po delší dobu vaší nepřítomnosti, je potřeba jej kombinovat s jinými prvky zabezpečení.
I když se vám může zdát, že motorka je v garáži v bezpečí, není tomu tak. Zloději jsou vynalézaví a odemčení garáže je pro ně hračka. Pozor také na to, že právě garáž, je-li spojená s domem, patří k nejslabším článkům systému a nejčastějším místům vloupání do domu.
Odlehlá garáž v nehlídané lokalitě přidává mínusové body. I samostatně stojící garáž lze zabezpečit, ale bude to znamenat minimálně kvalitní bezpečnostní vrata a zámek – tedy nemalou investici. Motorka ve sdílené veřejné garáži anebo dokonce v nezabezpečeném panelákovém sklepě také potřebuje další prvky zabezpečení.
Mnoho majitelů motorek jejich zabezpečení v garáži podceňuje. Zatímco na cesty vyráží s detailně promyšlenými bezpečnostními prvky, na ochranu motorky před krádeží z garáže zapomínají.
Pozor by si přitom majitelé motorek měli dát i na to, kde a komu se o svém miláčkovi zmiňují. Fotografie nového stroje, kterým se chcete pochlubit na sociálních sítích, je přímo pozvánkou pro zloděje. Krádež motorky z nezajištěné nehlídané garáže vám pak nevyřeší ani sebelepší pojištění.
Veřejné garáže pro motocykly vyžadují sofistikovaný systém zabezpečení. Tím se může stát i X BOX, tedy kotevní systém do pevného podkladu, který slouží k uzamčení věcí, které se dají snadno odnést nebo odvézt. Kromě motorky k němu můžete přivázat například také skútr, čtyřkolku, zahradní traktor a mnohá další zařízení. X BOX je možné přišroubovat jak k cihlové stěně, tak k dřevěným či kovovým dveřím, ale i do panelu. Právě podklad rozhoduje o míře zabezpečení.
Kromě fyzické ochrany motocyklu byste měli zvážit i další typy zabezpečení. To zahrnuje například elektronické zabezpečení v podobě imobilizéru nebo GPS lokátoru na motorku. Majitelé iPhone mohou využít ke sledování motorky také AirTag. To ale mohou i majitelé chytrých telefonů s Androidem, pokud vědí, jak využít AirTag s Androidem. Ten je velmi populární, protože díky němu můžete sledovat pohyb vašeho stroje v reálném čase prostřednictvím mobilní aplikace.
Zabezpečení motorky prostřednictvím GPS sice není samospásné, výrazně ale ušetříte práci policii, která bude po vašem stroji pátrat. Již zmíněný imobilizér je používán častěji u aut, zajistit s ním ale můžete i motorku. Díky imobilizéru nebude možné nastartovat bez správného klíče v zapalování. Některé typy imobilizérů umožňují dokonce zablokovat startovací systém na dálku. To je vám ale k ničemu, pokud zloději vyrazí pro váš stroj s dodávkou.
Motocyklový alarm lze samozřejmě zakoupit nejen jako součást kotoučové brzdy, ale i samostatně. Pro co nejlepší zabezpečení motocyklu zvolte alarm se snímači otřesů a zatížení sedla, které vás v případě manipulace s motocyklem nebo jízdy na něm upozorní na vámi zvolený mobilní telefon.
I ty nejlevnější bezpečnostní alarmy na motocykl dnes mají zabudovaný imobilizér. Ty dražší nabídnou také snímač, který monitoruje vstup do zapalování, a funkci dálkového vypnutí motoru pro případ, že zloděj imobilizér překoná. Při výběru alarmu na motocykl se ujistěte, že splňuje všechna potřebná kritéria pro certifikaci kvality. To vám poskytne alespoň určitou záruku, že investujete do funkčního výrobku.
Další riziko může vznikat také při převozu motorky například na srazy, závody anebo na dovolenou. Právě hromadné akce si zloději rádi vytipují jako příležitosti k získání toho, po čem touží. A to se jim také často kvůli špatnému zabezpečení povede. Myslete proto na zabezpečení zavazadlového prostoru dodávek a opatřete je raději dalším přídavným zámkem.
Stejně jako v případě automobilu i na motocykl musíte před prvním vyjetím na silnici uzavřít povinné ručení. To slouží k uhrazení škody, kterou způsobíte někomu jinému. Jak si ale pojistit ukradení motorky? Tato položka bývá obvykle součástí havarijního pojištění motocyklu, které patří k těm nepovinným. Kromě krádeže můžete pomocí havarijního pojištění svůj stroj pojistit také před vandalismem, živelnými událostmi nebo škodami nezpůsobenými vaší vinou.