Jak zabezpečit dům | Velký přehled

Váš dům je vaše oáza, vaše útočiště a pro vaši rodinu má být symbolem bezpečí a jistoty. Proto je nutné zajistit, aby to tak ve skutečnosti bylo a nikdo cizí se tu nepromenádoval. Nevítaná návštěva zloděje by veškerou důvěru v bezpečí a soukromí rychle zničila. Proto je třeba klást nejvyšší důraz na dostatečné zabezpečení domu, které by nejen vloupání zabránilo, ale zloděje ideálně i rovnou odradilo.

Jak zabezpečit dům | Velký přehled

Nespoléhejte na štěstí

Pokud nechcete bydlet v betonovém bunkru v podzemí, tak musíte počítat s tím, že se vaše obydlí může stát možným cílem vykradení. Proč? Protože každý běžný rodinný dům bez adekvátní ochrany poskytuje hned řadu způsobů, jak do něj vniknout. Myslíte si, že vám se nic takového nemůže stát? Že je to nepravděpodobné, protože bydlíte v oblasti, kde se přece nekrade? Nespoléhejte na to. Nejen příležitost dělá zloděje, ale také zbytečně slabá místa v ochraně a prevenci vás mohou lehce připravit o majetek i klidný spánek.

Jak zabezpečit dům? Jednoduše důkladně

Nepodceňujte vůbec nic. Myslete na to, že většina zlodějů je ve svém oboru odborníky a do nemovitostí se dostávají cestami, které by vás možná ani nenapadly. Ano, klidně to mohou být oknavchodové dveředveře ze zahrady, nebo třeba dveře do sklepa. Ale nebývá výjimkou i rafinovanější přístup přes střechu, nebo garáží či balkonem. Vše, co jde vypáčit, rozbít nebo prorazit, se může snadno stát vstupem.

Okna jsou prvním a nejsnadnějším cílem

Pro zloděje je nejvíce odrazující dobré zabezpečení okenOkna totiž patří k nejběžnějším způsobům, jak se cizí člověk může dostat dovnitř. Je to proto, že jsou snadno překonatelné a vedou často do míst bez další ochrany. Třeba do zahrady, kde chybí pouliční osvětlení a nehrozí setkání s chodci nebo sousedy, kteří by si podezřelého pohybu mohli všimnout (proto nezanedbejte ani zabezpečení zahrady). Pokud to tedy design domu dovolí, opatřete okna mechanicky – použijte mříže do oken. Tento způsob se hodí nejen pro domy v odlehlejších částech zastavěného území, ale také pro chaty, chalupy, průmyslové a komerční objekty a podobně. Pro zloděje jsou zásadní překážkou.

Nenápadná a elegantní ochrana

Zabezpečení oken lze ale řešit více způsoby. Výborné jsou například bezpečnostní fólie na okna, které jsou na první pohled neviditelné, ale dobře chrání okno při snaze o rozbití. To je tak mnohem komplikovanější a i když se může podařit, fólie střepy podrží pohromadě a zabrání dalšímu přístupu. Proti úplnému rozbití okna jsou pak ideální tvrzená skla, která fyzickému zásahu umí odolat zcela. Hezký designový doplněk a vhodnou bezpečnostní bariéru umí vytvořit i kvalitní bezpečnostní roleta, která navíc poskytuje vítané protihlukové a izolační vlastnosti.

Francouzské dveře a terasy mějte jen pro sebe

Vzdušnost, světlo, prostor, relaxace a soukromí – to jsou nejčastější důvody, proč si domy vybavit terasami a otevřenými výhledy přes okna, prosklené stěny nebo francouzské dveře. Jenomže i tyto prvky jsou pro nezvané hosty velkým lákadlem. Jak to řešit? Skleněné prostory v tomto případě asi nebudete osazovat mřížemi, ale rozhodně pomůže bezpečnostní fólie.

Image by Muntzir Mehdi

Nepodceňujte sílu klíčů

Zvlášť důležité je řešit například i uzamykání těchto dveří. Řada lidí má domy vybavené skleněnými dveřmi (například balkonovými), která uzavírají pouze pomocí kliky v interiéru. Což je jako zabezpečení dveří proti otevření naprosto nedostačující. Řešením může být například uzamykací klika, která účinně zablokuje celý chod okna. Takže nelze otevřít ani ve chvíli, kdy dojde k rozbití výplně ve snaze pootočit klikou.

Vstupní dveře zabezpečte precizně

Pokud se zloději podaří překonat dveře do domu, má skoro vyhráno. I když je třeba částečně poškodí, pořád nemusí vzhled domu napovídat, že dochází nebo došlo ke vniknutí a zloděj má víc času i prostoru jít si za svým cílem. Přitom zabezpečení dveří by mělo být pro každého majitele nemovitosti základem. Chraňte ale dobře všechny vchody.

Zabezpečení vchodových dveří

Vchodové dveře nepředstavují jen hlavní a reprezentativní vstup k vám. Jsou také první ochranou před vnějším světem. Již při osazování vstupního otvoru je proto dobré zvážit bezpečnostní dveře, které poskytují vysokou ochranu před násilným vstupem. Takové dveře mají kvalitní zabezpečení proti otevření, bezpečnostní kování, dveřní zámky a podobně. Zloděje může montáž dveří s těmito pojistkami ve vstupu rovnou odradit.

Dveře do sklepa a jiných částí domu

Ale zabezpečení dveří je možné řešit i dodatečně. A to nejen u vstupu. Také dveře do sklepa nebo dveře na zahradu můžete nechat vybavit bezpečnostními prvky. Vstupu zabrání ocelové zárubně, bezpečnostní vložka, bezpečnostní zámky. Na odlehlejší dveře nebo dveře do technických místností klidně využijte mříž na dveře.

Chytrý monitoring

Velkou oblibu a spolehlivost poskytuje v zabezpečení vstupu také digitální kukátko s kamerou, které umí snadno monitorovat pohyb před dveřmi. V základním provedení snadno pořídí fotografii nebo například i krátký videozáznam. Reaguje na pohyb nebo na stisknutí zvonku. Náročnější modely mohou být vybaveny pohybovým senzorem, taky nočním viděním či dalšími inteligentními funkcemi, které mohou být propojeny třeba s mobilním telefonem.

Sklep může poskytovat také řadu přístupů

Sklepní prostory rodinného domu bývají často specifické. Pokud se jedná o podsklepený dům, pak může být sklep vybaven vlastními dveřmi a také dveřmi, které tyto prostory propojují s vnitřním domem. Jsou proto vyhledávanou možností, jak se nenápadně dostat dovnitř. Nepodceňujte tedy zamykání a zabezpečení vnějších dveří do sklepa a klidně zamykejte i ty vnitřní. Pokud má váš klep okna nad zemí, kudy se může protáhnout člověk, vsaďte na ně mříže, využijte tvrzené sklo nebo bezpečnostní fólie.

Samostatný sklep a využití sklepa

Pokud máte sklep situovaný mimo vlastní byt, pak jej zabezpečujte jako samostatný objekt. Samozřejmě záleží také na tom, co ve sklepě přechováváte. Pokud vám slouží jen na uskladnění zavařenin, pak nemusíte řešit nic složitého. Pokud vám ale sklep slouží jako úložný prostor (například na drahá kola, pneumatiky na auto atd.), bezpečnostní prvky nepodceňujte.

Garáž jako součást domu i volně stojící objekt

Také garáž, podobně jako sklep, může být pro mnohé lupiče možností, jak se dostat snadno do domu. Navazující garáže jsou většinou propojeny s hlavní budovou nezajištěnými dveřmi, proto vnik přes ně je celkem logickou volbou. Zvláštní ochranu vyžadují i garáže samostatně stojící. Zvlášť ty, které jsou umístěné do větší vzdálenosti a mimo dosah běžného dění (typicky na okraji sídliště, v garážových blocích, mimo rušnou oblast atd.).

Zabezpečení garáže můžete volit různého druhu. Praktické je elektronické zabezpečení garáže, kdy ji osadíte vhodným osvětlením, čidly pohybu, kamerovým systémem a podobně. Klasikou je automatické otevírání dveří (vrat). Pozor ovšem na odcizení dálkového ovládání. Dobré je pak zamykání garáže kombinovat.

Ale i zabezpečení garáže bez elektřiny je možné. Například mechanické zabezpečení garáže může představovat osazení všech vstupů bezpečnostními zámky nebo mřížemi na okna. Využít lze i nenáročné GSM prvky.

Zabezpečení domu GSM

Další možností zabezpečení domu je za pomocí využití instalace GSM prvků. GSM alarmy jsou praktickým řešením i pro bezdrátové zabezpečení domu. Systémy jsou schopné hlídat objekty různých velikostí, užijete je i na odlehlých nemovitostech, třeba k ostraze chaty nebo kanceláře. GSM prvky umí komunikovat s mobilním telefonem, takže vlastně o stavu svých objektů máte přehled kdykoli. Informace o dění posílají formou SMS, voláním, obrazovým záznamem (třeba přes mobilní aplikaci).

Jde využít opravdu mnoha způsoby:

  • jako zabezpečení domu GSM,
  • zabezpečení garáže GSM,
  • zabezpečení kanceláře GSM,
  • zabezpečení rekreačních objektů GSM,
  • zabezpečení sklepa GSM.

Chraňte se dokonale – začnete prevencí

Alfu a omegu zabezpečení rodinného domu tvoří jeden cíl – zabránit zloději v přístupu. Správně volené prvky zabezpečení, jejich kombinace i účinná prevence tomu opravdu mohou zabránit. Důležité je ovšem myslet i na svou vlastní obezřetnost. Opravdu bezpečnostní prvky využívat, zamykat, nastavovat alarmy napojení na bezpečnostní službu a podobně. Hlavně nesdělovat zbytečně cizím lidem a ani sociálním sítím, co a kde vlastníte, kdy odjíždíte na dovolenou, kdy běžně nebýváte doma. I toto bývají důvody, proč vás zloději mohou navštívit. Vhodnější je domlouvat se například s příbuznými nebo sousedy na pravidelném vybírání pošty, simulování pohybu v domě (je možné například nastavit na určité noční hodiny zapínání a vypínání světel v některých místnostech) či jiných možnostech.

Pojištění a postup po vykradení

Nejen krádež, ale i pokus může způsobit škodu. Základní ochranu by ale mělo plnit i pojištění domácnosti proti krádeži. To pak může chránit při uskutečněné loupeži i při jejím pokusu, protože i při pokusu o krádež vám může vzniknout škoda (třeba rozbité dveře).

Na co se vztahuje pojištění domácnosti?

Je to zjednodušeně řečeno její vybavení. Tedy elektronika, nábytek, nářadí, sportovní náčiní, taky třeba kotle atd. U pojištění domácnosti si pak může sjednat i pojištění proti krádeži. Variantě ale můžete volit i další druhy pojištění, které vám mohou být nastaveny víc na míru, třeba pojištění opuštěné domácnosti (pro případ, že dům nechcete nějakou dobu používat) nebo pojištění bytu (což chrání nájemce a jím možnou způsobenou škodu v pronajatém bytě).

Jak vybrat pojištění výhodně? Každého zajímá především cena, kterou za pojištění bude třeba platit. Obvykle se pohybuje v řádu několika tisíc, ale její výši může výrazně ovlivnit právě míra, množství a kvalita zabezpečení domácnosti.

Co dělat po krádeži?

Pokud přijdete na to, že jste se stali obětí vloupání, snažte se nepodléhat nepříjemným emocím, ale zachovejte si chladnou hlavu. Jak postupovat?

  • Do narušených prostor je třeba nevstupovat a neprodleně zavolat policii.
  • Do jejího příjezdu s ničím v místnostech nemanipulujte, neuklízejte a ničeho se nedotýkejte.
  • Policie provede ohledání místa činu.
  • Poté vám umožní přístup, úklid a především zjištění, co vše bylo odcizeno nebo poškozeno.
  • Soupis bude sloužit pro policejní vyšetřování i pro pojišťovnu. Pokud to lze, dohledejte doklady nebo třeba i fotografie ke zcizeným předmětům.

Mohlo by vás zajímat