Jak zajistit dveře proti otevření – řetízky, omezovače, petlice

Vedle bezpečnostních dveří či zámků jsou užitečným řešením při zabezpečení domácnosti také přídavné systémy, jako jsou řetízky na dveře, omezovače otevírání dveří, petlice či závory, jež významně zvyšují odolnost vůči pokusům o násilné vniknutí a vylomení/vykopnutí dveří. Jak vybrat správné příslušenství pro zabezpečení dveří a jaké možnosti existují?

Jak zajistit dveře proti otevření – řetízky, omezovače, petlice

Pro optimální ochranu domu je vždy vhodné zkombinovat elektronické a mechanické zabezpečovací systémy. Budete tak mít nejen zajištěno větší bezpečí, ale také se vám bude lépe jednat s pojišťovnou v případě pojistné události a s policií při identifikaci pachatele. Nedostatečně zabezpečený majetek vám totiž v případě krádeže nikdo nezaplatí, i když si platíte pojištění.

Bezpečnostní řetízek znemožní úplné otevření dveří

Z bezpečnostního hlediska bychom nikdy neměli otevírat dveře, pokud nevíme, kdo za nimi stojí. Pokud však dveře od bytu či domu nemají instalované kukátko, identifikuje se osoba za dveřmi jen obtížně. Bezpečnostní řetízek na dveře je proto ideální volbou, která zabrání tomu, aby osoba za dveřmi násilně otevřela dveře a dostala se dovnitř domu či bytu.

Přídavný řetízek na dveře oceníte zejména v domácnostech s dětmi, skvělým řešením je ale i pro seniory. Jeho výhodou je nízká pořizovací cena a opatřit jím jdou všechny možné typy dveří. Nutno však podotknout, že pokud je zloděj připraven i na násilné vniknutí do bytu, může řetízek pomocí vhodného nástroje přeřezat nebo ucvaknout.

Namísto klasických kukátek do dveří dnes již můžete pořídit digitální kukátka s kamerou, která navíc můžete propojit i se svým chytrým telefonem. Pomocí mobilní aplikace tak odkudkoliv zjistíte, kdo stojí za dveřmi. Kvalitní kukátka jsou schopna rozpoznat osoby i za šera, navíc jsou schopna pořizovat fotografie či videa, realizovat audio přenos a mohou mít i detektor pohybu.

Omezovače dveří jako modernější řešení bezpečnostních řetízků

Jestliže se vám klasické řetízky na dveře nelíbí nebo chcete bezpečnější řešení, můžete si pořídit omezovač otevření dveří. Ten je na rozdíl od řetízku integrován již v samotných dveřích, což má mimo jiné tu výhodu, že nedochází k oděru dveřního křídla. 

Omezovač dveří funguje na principu malé bezpečnostní páčky, která je umístěna pod klikou a ovládá zarážku. Je-li páčka zamčená, lze otevřít dveře pouze na pár centimetrů (většinou max. 5 cm), což oceníte nejen jako ochranu před vniknutím nebezpečných návštěvníků, ale také například jako ochranu před nechtěným opuštěním domu, pokud máte malé děti. 

Se zavřenou páčkou totiž dveře nejdou otevřít – pro jejich otevření je třeba dveře opětovně zavřít, páčku odemknout, a teprve pak lze dveře plně otevřít. Nemusíte se tak obávat, že by vaše děti opustily byt bez vašeho vědomí.

Petlice a závora na vrata, do kůlny či do sklepa

Zatímco vchod do domu či bytu často zabezpečíme kvalitními bezpečnostními dveřmi či alespoň dodatečným zámkem, další vstupy do míst, jako jsou kůlny, sklepy, garáže, zahradní domky, chaty či chalupy, mnohdy necháme zabezpečené výrazně méně. 

Tím usnadňujeme přístup zlodějům či dalším nevítaným hostům. A zároveň si také zaděláváme na malér pro případ krádeže – nedostatečně zabezpečený majetek nám pojišťovna neuhradí, i když máme tu sebelepší pojistku. A přitom na těchto místech můžeme mít uskladněný majetek v řádu tisíců či desetitisíců korun (sekačka na trávu, zahradní traktůrek, nářadí, zahradní nábytek aj.). Dveře u takovýchto objektů byste proto měli zajistit alespoň novou závorou či petlicí.

Fotka od Omar González

Důležité je, aby byla petlice na dveře uzamykatelná

Běžné petlice na dveře s uzamykatelným zámkem zakoupíte v různých cenových hladinách. Cena závisí především na materiálu a masivnosti provedení, přičemž platí, že byste vždy měli volit takové petlice, které jsou dostatečně odolné a nebude jednoduché poničit je. Vyrobeny by měly být z kvalitní kalené oceli a ideálně disponovat skrytými čepy a protiplechy, které zabrání tomu, aby bylo možné petlici vytrhnout/vypáčit.

Bezpečnostní petlice se hodí všude tam, kde nelze použít klasickou zámkovou vložku, přičemž můžou posloužit k ochraně jednokřídlých i dvoukřídlých dveří. Na dveře, které chcete zabezpečit, je připevníte jednoduše pomocí upevňovacích šroubů. Při použití v exteriéru byste měli upřednostnit provedení, které je chráněno proti působení povětrnostních vlivů, například s gumovým krytem.

Pamatujte, že i petlice na dveře podléhají opotřebení. Obzvláště levnější modely vyrobené z nekvalitních materiálů mohou po čase rezivět nebo se zasekávat. Proto nezapomínejte čas od času zkontrolovat zabezpečené objekty. 

Kromě samotné petlice zkontrolujte i uchycení – pokud je petlice připevněna do dřeva, je třeba počítat s tím, že dřevo může po pár letech začít trouchnivět a petlici může být možné vylomit. Podobně jako u umístění nových bezpečnostních dveří do nových zárubní je i zde důvodem to, že uchycení by mělo zajišťovat stejný stupeň zabezpečení a nemělo by se naopak stát slabinou.

Závory nainstalujte přesně dle pokynů výrobce

Bezpečnostní závora na dveře představuje další vhodný zabezpečovací prvek vašeho majetku. Stejně jako u petlice je velmi důležité zejména materiálové provedení, vždy by měla být minimálně ze čtyřmilimetrového ocelového plechu, aby odolala přeřezání či jinému druhu zničení. 

Aby však poskytovala závora opravdu dokonalou ochranu, musí být upevněna na dveře či vrata přesně dle pokynů výrobce – v opačném případě nemusí být zabezpečení stoprocentní. Zároveň je i u tohoto typu zabezpečení dveří proti otevření vhodné zvolit provedení s krytým zámkem, aby odolal i náročným klimatickým podmínkám.

Mimochodem, zámky s příčnou závorou můžete kromě zajištění dveří či vrat použít také například k zabezpečení skříní, ve kterých máte cennosti.

Doporučení na závěr

Výše uvedené typy mechanického zabezpečení sice znesnadní zlodějům vloupání, ale neměly by být jediným způsobem, který chrání váš majetek. Vždy je vhodné zkombinovat je s elektronickými zabezpečovacími systémy, ať už jde o alarm, nebo nejrůznější kamerové systémy se záznamem. 

Pro zajištění domu či bytu byste vždy měli použít bezpečnostní vchodové dveře s vyšší bezpečnostní třídou – té odpovídá označení bezpečnostní třídy RC3 nebo RC4 (nižší třídy RC1 a RC2 jsou poměrně snadno překonatelné, proto nejsou pro zabezpečení majetku vhodné, vyšší třídy jsou pak zase naopak určeny pro zabezpečení trezorů nebo pro armádní účely). 

Dále je také nutné, aby bezpečnostní dveře splňovaly normu ČSN EN 1627 a byly vždy usazeny do zárubní z odolných materiálů a s odpovídající nosností. Při výběru bezpečnostních dveří je vhodné obrátit se na odborníky, kteří vám pomohou vybrat odpovídající provedení přesně pro vaše potřeby. Budete tak mít jistotu, že jste vy i váš majetek v bezpečí.

Mohlo by vás zajímat